reklama
KategorieSilesia Flesz najnowsze informacjeSzkoleniaTechnologieZdrowie

Pierwsza operacja z robotem da Vinci w szpitalu urologicznym w Katowicach

Robot da Vinci w szpitalu urologicznym w Katowicach. Zabiegi z refundacją NFZ. Pierwsza operacja to było usunięcie prostaty 2.09.

Ultranowoczesny i niezwykle precyzyjny robot da Vinci, który zrewolucjonizował chirurgię, od września 2022 jest dostępny dla pacjentów Szpitala im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach. To jeden z pierwszych szpitali w województwie śląskim, w którym operacje urologiczne przeprowadzane przy użyciu robota da Vinci są refundowane przez NFZ. Pierwsza operacja z wykorzystaniem robota w katowickim szpitalu odbyła się 2.09. 2022 przed południem.

Robot da Vinci to bohater ostatnich miesięcy w regionie. 31 marca w Szpitalu Mazovia w Częstochowie odbyła się pierwsza w województwie śląskim operacja w jego asyście – z zakresu onkologii urologicznej. Z kolei w lipcu 2022 w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach odbyła się pierwsza operacja prostatektomii radykalnej z użyciem robota chirurgicznego.

operacja robot da Vinci
Piątkowa operacja w szpitalu urologicznym

W szpitalu im. Michałowskiego w Katowicach operacje z użyciem da Vinci są refundowane. Robot zaś jest tu na stałe. – To oznacza, że operacje możemy wykonywać praktycznie bez limitu, każdego dnia, bo robot będzie u nas cały czas – mówi Justyna Adamska, rzeczniczka szpitala. 

reklama

Robot medyczny da Vinci. Co to jest?

Robot składa się z dwóch części. Pierwszą są ramiona wyposażone w tzw. sztuczny nadgarstek. Doskonale imituje naturalny ruch ludzkiej ręki – trzy z nich zakończone są narzędziami chirurgicznymi, a czwarty miniaturową kamerą. Drugi element robota to konsola chirurgiczna obsługiwana w trakcie operacji przez lekarza. Nią steruje on ramionami, mając jednocześnie podgląd pola operacyjnego w technologii 3D, naturalnej kolorystyce oraz rozdzielczości HD.

Zabiegiem, jaki lekarze będą wykonywać w Szpitalu Urologicznym w Katowicach z zastosowaniem robota da Vinci jest prostatektomia radykalna. To całkowite usunięcie prostaty. Wykorzystanie robota da Vinci podczas zabiegu oznacza, że niższa jest tzw. traumatyzacja tkanek, czyli ich uszkodzenia, możliwe jest precyzyjne zespolenie cewki moczowej z szyją pęcherza, a czas rekonwalescencji jest znacznie krótszy niż w przypadku klasycznych operacji. Znacznie większy odsetek pacjentów po operacji trzyma mocz oraz zachowuje funkcje seksualne.

CZYTAJ TEŻ NA TVS.PL:

ROBOT VERSIUS TEŻ OPERUJE. CO POTARFI?

operacja szpital michałowskiego
Operacja z robotem da Vinci

Szpital Specjalistyczny im. prof. Emila Michałowskiego to ośrodek urologiczny. Każdego dnia przeprowadzanych jest tu ponad 20 operacji otwartych, laparoskopowych i endoskopowych na 7 salach operacyjnych. Rocznie to ponad 5 tys. operacji narządów układu moczowego, z czego ponad 3,5 tys. wykonywanych jest endoskopowo, czyli małoinwazyjnie. W przyszpitalnej przychodni urologicznej każdego roku leczonych jest ponad 50 tysięcy pacjentów. Szpital dysponuje także całodobową Izbą Przyjęć pracującą w systemie ostrego dyżuru. Ośrodek posiada Akredytację Ministerstwa Zdrowia (CMJ w Krakowie) oraz certyfikaty jakości ISO.

reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button