Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEOZdrowie

Pierwszy w Polsce Kongres Ginekologii Operacyjnej w Katowicach [WIDEO]

Kilkuset specjalistów ginekologii z Polski i Europy, nowoczesny sprzęt i aż szesnaście operacji jednego dnia, przeprowadzanych w sposób bezinwazyjny dla pacjentek. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach tak rozpoczął się dziś pierwszy w Polsce Kongres Ginekologii Operacyjnej.

 

– Jest ten sam zakres operatywy co zawsze, tylko kompletnie bez blizn. Czyli dla samej pacjentki to efekt kosmetyczny, brak bólu, bardzo szybkie uruchomienie, bo większość z tych pacjentek, o których opowiadamy sobie dzisiaj które wychodzi dzisiaj z naszego ośrodka w pierwszej dobie pooperacyjnej – mówi prof. Rafał Stojko, specjalista ginekologii onkologicznej, dyrektor ds. medycznych Szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach.

Podczas trwającej w MCK konferencji transmitowano na żywo prosto ze Szpitala Zakonu Bonifratrów odbywające się na salach operacyjnych zabiegi. Na pierwszy dzień – rozpoczynający kongres zaplanowano przeprowadzenie histeroskopii polipów i mięśniaków, czyli ich endoskopowego usunięcia.

– Jest przeprowadzana przez naturalne otwory ciała, mianowicie przez ujście kanału szyjki. Tam wprowadzamy instrument endoskopowy, dzięki któremu możemy uwidocznić zmianę, która jest we wnętrzu macicy i przy użyciu prądu elektrycznego, elektrod czy czasami stosujemy energię mechaniczną, a czasami laserową, możemy usunąć takiego mięśniaka – mówi prof. Artur Ludwin, specjalista ginekologii i położnictwa, specjalista ginekologii onkologicznej z Krakowa.

Innym zabiegiem pokazowym, który mogli obserwować dziś naukowcy z wielu stron świata, była histerektomia waginalna, czyli usunięcie macicy na drodze pochwowej.

– Jest to taki szczyt, jeżeli chodzi o małoinwazyjność dlatego, że operacja jest przeprowadzana przez naturalny otwór ciała. Pacjentka bardzo na tym korzysta, bo jest w stanie już na drugi dzień wyjść do domu. Przy tradycyjnej operacji brzusznej jest to praktycznie niemożliwe, okres dochodzenia do pełnej funkcjonalności takiej pacjentki jest wielotygodniowy. Natomiast w przypadku operacji waginalnej normalne czynności codzienne . Statystyki mówią, że ta operacje niestety nadal jest niszowa – mówi prof. Andrzej Malinowski, Instytut Centrum Matki Polki w Łodzi.

A chodzi właśnie o to, by podczas Kongresu Ginekologii Operacyjnej na tyle pobudzić świadomość społeczną, by niszowe zabiegi stały się wiodącymi w leczeniu schorzeń ginekologicznych. Skorzystać mogą na tym kobiety, potencjalne pacjentki, bo na przykład w Polsce wykonuje się rocznie około 30 tys. operacji usunięcia macicy z przyczyn nieonkologicznych.

Autor: Fatima Orlińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button