Pilne!!! Potwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia przypadek koronawirusa, to lekarz z Katowic!
Jeden z zakażonych koronawirusem w woj. śląskim, to lekarz z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – podaje Polsat News. To dwunasty pacjent z groźnym wirusem w woj. śląskim.
TOP 5 Silesia Flesz: Tajemnicze przedmioty i martwe zwierzęta w kanalizacji? To nie żarty!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
Testy potwierdziły koronawirusa u lekarza. To lekarz, który leczył w dwóch katowickich szpitalach. Dlatego dwa oddziały Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach wstrzymują przyjęcia pacjentów. Na facebooku pojawiło się oświadczenie szpitala:
W dniu 13.03.2020r. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach wstrzymuję do odwołania wszystkie planowane przyjęcia w tym planowane zabiegi w oddziałach Szpitala oraz kontrolne wizyty ambulatoryjne w Przychodniach Przyklinicznych.
Zawiesza się także udzielanie świadczeń medycznych w zakresie:
? Izby Przyjęć – lokalizacja ul.Ceglana 35
? Izby Przyjęć – lokalizacja ul.Medyków 14
Utrzymujemy zakaz odwiedzin w oddziałach Szpitala❗️
Zaznaczamy jednocześnie, że dokładamy wszelkich starań by nasi pacjenci mieli zapewnioną najlepszą możliwą opiekę.
❗️UWAGA❗️Od dnia 13.03.2020r. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach wstrzymuje…
Opublikowany przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach Piątek, 13 marca 2020
Kolejny potwierdzony przypadek koronawirusa w województwie śląskim. Już rano poinformował o tym prezydent Marcin Krupa.
-Wiemy o sytuacji, która ma miejsce na obszarze naszego miasta, na terenie naszego miasta w dwóch szpitalach mamy dość trudną sytuację, w której stwierdzono obecność ludzi czy człowieka zarażonego. Z tego powodu te szpitale od dzisiaj przestają funkcjonować. Są to szpitale, które nie są w zarządzie miasta Katowice – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Dwa zamknięte szpitale to placówki medyczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przy ul. Ceglanej i przy ul. Medyków.
-Od dzisiaj wprowadziliśmy zakaz planowanych wizyt zarówno w poradniach ambulatoryjnych, jak również wizyt planowanych oraz zabiegów. Obejmuje to zarówno lokalizację na ul. Medyków 14, jak i na ul. Ceglanej 35, czyli cały Szpital Uniwersyteckie Centrum Medyczne.Również izba przyjęć, na ul. Ceglanej i na ul. Medyków, ma wstrzymane przyjęcia – mówi Marcin krupa, prezydent Katowic.
Po południu było już wiadomo, że powodem wprowadzonych obostrzeń jest pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, który został przeprowadzony u jednego z lekarzy. Od 6 marca przebywał na kwarantannie w domu. Mężczyzna został przewieziony do szpitala w Zawierciu.
-Na oddział zakaźny w Zawierciu trafił pacjent w sile wieku, który prawdopodobnie miał kontakt z osobą przebywającą w Austrii. Mężczyzna czuje się dobrze. Służby sanitarne ustalają wszystkie osoby z otoczenia, z którymi miał kontakt w ostatnim czasie nakładają też decyzje ścisłej kwarantanny i pobierają próbki do badań – mówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki.
To 12 przypadek zakażenia koronawirusem w woj. śląskim. Trzynastym jest mężczyzna ze Strumienia, który trafił do szpitala w Cieszynie. W całej Polsce liczba osób zakażonych to 65.
Wcześniej Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, 13 marca o 3 nowych pacjentach, u których zdiagnozowano groźnego wirusa. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 3 nowe przypadki zarażenia koronawiursem. Łącznie w Polsce 64, w tym jeden śmiertelny. Potwierdzone wyniki dotyczą dwóch osób z woj. zachodniopomorskiego (Szczecin), jednej osoby z w woj. mazowieckiego (Warszawa) – czytamy na Polsat News.
Mamy 3 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 13, 2020
Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, prowadzone są już w 13 laboratoriach w Polsce. Próbki badane są już m.in.: w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
- Częste mycie rąk używając mydła i wody.
- Przy kasłaniu i kichaniu zakrywanie ust i nosa. Zachowanie co najmniej metra odległości od osób, które kaszlą i kichają.
Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem, powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało informację dotyczące podstawowych środków ochronnych przeciwko koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19. -Apelujemy do mieszkańców o zapoznanie się z poniższym komunikatem i stosowaniem się do wskazówek w nim zawartych – mówią przedstawiciele resortu zdrowia
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. we Włoszech, w Niemczech, we Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Polsce) kolejne osoby.
Wszelkie informacje dotyczące koronawirusa są dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jak również pod numerem całodobowej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590.
źródło: Ministerstwo Zdrowia/Polsat News