Kategorie

PILNE: wstrząs w kopalni Zofiówka. Nie ma kontaktu z 10 górnikami

AKTUALIZACJA

Informacja z ostatniej chwili. W kopalni Borynia-Zofiówka Ruch Zofiówka doszło do wstrząsu wysokoenergetycznego. Nie ma kontaktu z 10 pracownikami kopalni.

 

Jak poinformowała Jastrzębska Spółka Węglowa do wstrząsu Kopalni Borynia-Zofiówka doszło w sobotę o godzinie 3:40. W przodku D4a na poziomie 900 doszło do wstrząsu wysokoenergetycznego połączonego z intensywnym wypływem metanu.

– Sztab akcji nie ma kontaktu z dziesięcioma pracownikami. W rejonie wypadku było 52 pracowników, 42 z nich wyszło o własnych siłach informuje Jastrzębska Spółka Węglowa.

AKTUALIZACJA: Akcja ratunkowa trwa, w rejon w którym znajdują się poszukiwani górnicy wyruszyło 30 ratowników.

 

Powiązane artykuły

Trwa akcja ratunkowa w kopalni Zofiówka. Po górników idzie 30 ratowników

 

Trwa akcja ratownicza. Więcej informacji wkrótce.

To kolejne dramatyczne zdarzenie w śląskich kopalniach.

Zaledwie kilka dni temu doszło do wybuchu metanu w oddalonej o kilka kilometrów od kopalni Borynia-Zofiówka kopalni Pniówek. Tam akcja ratunkowa i poszukiwania 7 górników zostały w piątek 22 kwietnia 2022 roku wstrzymane.
informowaliśmy o tym między innymi tutaj:

Wybuch metanu w kopalni Pniówek. Akcja ratownicza została wstrzymana [WIDEO]

Kopalnia Zofiówka

Została uruchomiona w 1969 roku na terenie osiedla  Dębina w Jastrzębiu Górnym.  Od 1993 roku należy do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 13 lat temu jako pierwsza w Polsce uruchomiła eksploatację w pełni zautomatyzowanej ściany strugowej.  Rok później w ramach uruchomienia nowego złoża „Bzie-Dębina” rozpoczęto prace przy budowie nowego szybu. Była to największa inwestycja w Polskim Górnictwie od 20 lat. Głębienie szybu zakończono 10 października 2016 roku.

Kopalnia Borynia ma już ponad 40 lat

Kopalnia „Borynia”  uruchomiona została 4.12.1971 roku, jej złoże znajduje się na terenie gmin Mszana, Świerklany, Pawłowice oraz Jastrzębia-Zdroju.  W rejonie o silnej eksploatacji górniczej.  Kopalnia „Borynia” od zachodu graniczy z  KWK „Jas-Mos”, od północy z Ruchem „Zofiówka” ( obie kopalnie zostały połączone  i funkcjonują jako jeden zakład KWK Borynia-Zofiówka), a od wschodu z KWK „Pniówek”.  Wszystkie te kopalnie nalezą do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.  Kopalnia „Borynia” od początku swojego istnienia wydobyła ponad 80 mln ton węgla oraz wydrążyła ponad  773 km wyrobisk korytarzowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button