PIT 11. W lutym pracodawca albo ZUS muszą nam przesłać deklaracje w formie papierowej lub elektronicznej. W woj. śląskim PIT z ZUS otrzyma ponad 1,2 mln osób.
To na podstawie otrzymanego od płatnika formularza PIT 11 podatnik rozlicza się w rocznej deklaracji PIT 37 lub PIT 38.
ZUS rozpoczął wysyłanie deklaracji PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 w połowie stycznia. Tegoroczna wysyłka potrwa do połowy lutego. Przed 1 marca wszyscy, którzy w 2021 r. choćby tylko jeden raz pobrali świadczenie z ZUS, otrzymają deklarację podatkową. W całym kraju do 27 stycznia przesłano blisko 2,5 mln deklaracji PIT, z czego ponad 2,3 do emerytów i rencistów, a blisko 205 tys. dla osób, które pobierały zasiłki.
– Oprócz papierowej wersji wysłanej do świadczeniobiorcy, deklaracje PIT będą dostępne także na portalu PUE ZUS na profilu danego świadczeniobiorcy. Należy zalogować się na PUE ZUS i wybrać zakładkę [Świadczeniobiorca] > [Formularze PIT]. PIT dostępny będzie w formie PDF. Można go w każdej chwili wydrukować lub zapisać na dysku komputera. To bardzo wygodna opcja. Czasami papierowe dokumenty mogą nam się zawieruszyć, a tak będą one cały czas dostępne elektronicznie w jednym miejscu – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
To ZUS na ogół najszybciej wysyła PIT 11. Trafiają do emerytów, rencistów i tych, którzy pobierają świadczenia z ZUS. Ale musi go dostać każdy, kto pracował od swojego pracodawcy.
W całym kraju deklaracje PIT z ZUS otrzyma blisko 10 mln osób. W województwie śląskim trafią one do 1,2 mln klientów ZUS. Najwięcej, bo ponad 261 tys. formularzy, trafi do świadczeniobiorców z terenu rybnickiego Oddziału ZUS, następnie do klientów podległych zabrzańskiego oddziałowi ZUS – do blisko 230 tys. osób
Z Oddziału ZUS w Chorzowie wysłanych zostanie ponad 204 tys. PIT, a z sosnowieckiego ZUS prawie 200 tys. Z terenu Oddziału ZUS w Bielsku-Białej PIT-y trafią do 191 tys. świadczeniobiorców, a z częstochowskiego ZUS do prawie 150 tys. klientów ZUS.
Formularze PIT–11 to informacje o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych, a także wysokość potrąconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Dla kogo PIT 40A, a dla kogo PIT 11A?
PIT-40A otrzymają emeryci i renciści, którzy przynajmniej w grudniu pobierali świadczenie z ZUS. Deklaracja ta trafi także do osób, które korzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej.
PIT-11A to informacja o dochodach dotycząca osób, które pobierały zasiłki chorobowe i macierzyńskie oraz tych, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. PIT-11A otrzymają także świadczeniobiorcy, którzy mają nadpłatę podatku.
PIT-11 otrzymają z kolei osoby, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody.
Co ważne, tak jak w 2021 roku, tak i w tym roku ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Otrzymają oni PIT 11A, czyli informację o dochodach, a zwrot nadpłaty podatku dostaną bezpośrednio z urzędu skarbowego.
– Warto również przypomnieć, że ZUS nie wysyła z urzędu PIT po zmarłym małżonku, małżonce. Jeżeli chcemy wspólnie rozliczyć się ze zmarłym, to należy pisemnie lub osobiście wystąpić do ZUS o PIT– tłumaczy rzeczniczka.
PIT 11. Przepisy
W terminie do 31 stycznia 2022 płatnicy są zobowiązani zgodnie z przepisami przesłać wypełnione deklaracje w formie elektronicznej do US. Natomiast do końca lutego 2022 r. pracodawcy przesyłają PIT do pracowników. Deklarację PIT-11 powinni otrzymać podatnicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, ale także ci, którzy wykonują usługi w oparciu o:
umowę zlecenia
umowę o dzieło
pobierają różnego rodzaju diety
zasiłki z tytułu ubezpieczenia społecznego
świadczenia z Funduszu Pracy
stypendia naukowe.
Deklaracja może zostać dostarczona do pracownika w sposób tradycyjny – pracodawca może osobiście wręczyć pracownikowi deklarację. Może ją też wysłać drogą pocztową. Jednakże deklarację PIT-11 pracodawca może przekazać zatrudnionym również w wersji elektronicznej – wysyłając je drogą mailową.
Od 1 stycznia 2019 r. podatnicy mają możliwość skorzystania z rozliczenia PIT przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Wówczas wypełnieniem zeznania podatkowego zajmie się KAS, która elektronicznie udostępni na portalu podatkowym wypełnione formularze PIT-37 i PIT-38 dla podatników. Zeznania są na portalu podatkowym. Podatnicy mogą je zaakceptować lub nie.