Dzieje sięSilesia Flesz najnowsze informacje

Planetarium Śląskie wkrótce zostanie otwarte. Opublikowano cennik biletów wstępu

Znany jest już cennik biletów wstępu do zmodernizowanego Planetarium Śląskiego. Oficjalne otwarcie nastąpi 11 czerwca. 

 

Planetarium – Śląski Park Nauki to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Oficjalne otwarcie planetarium odbędzie się w weekend 11–12 czerwca 2022 roku.

Cennik biletów wstępu do Planetarium Śląskiego

Znany jest już cennik biletów wstępu do Planetarium Śląskiego. Za bilet wstępu na salę główną projekcyjną dorośli będą musieli zapłacić 20 złotych, bilet ulgowy kosztował będzie 15 zł. 

By wejść na ekspozycję stałą „Geofizyka” lub „Astronomia” dorośli zapłacą 18 złotych, natomiast bilet ulgowy kosztował będzie 12 złotych. 

Powiązane artykuły

Szczegółowy cennik biletów wstępu do Planetarium Śląskiego:

11 czerwca otwarcie Planetarium Śląskiego

Pierwszy seans dla publiczności odbędzie się w sobotę 11 czerwca o godzinie 12:00. W weekend otwarcia (11–12 czerwca 2022) seanse będą odbywać się w dzień i w nocy.
11 czerwca 2022 na scenie wystąpią:
  • 17:00 DAWID KWIATKOWSKI
  • 18:30 KRÓL
  • 20:00 ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ŚLĄSK pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego
  •  21:30 DRONE SHOW z wykorzystaniem 50 dronów
Na koncerty 11 czerwca na scenie przed budynkiem Planetarium Śląskiego wstęp wolny.
 
 <

 

HISTORIA PLANETARIUM ŚLĄSKIEGO

Rok 1953 – Rok Kopernikowski, to początki istnienia kultowego obiektu w Parku Śląskim – Planetarium, to właśnie wtedy zapadła decyzja o jego budowie. Planetarium Śląskie zostało otwarte 4 grudnia 1955 roku, jako pierwszy tego typu obiekt w Polsce i jeden z 21 działających wówczas na całym świecie.
 
Kilka tygodni przed otwarciem robotnicy i inżynierowie Zakładów Optycznych Carla Zeissa w Jenie, pod kierownictwem Herberta Blumentritta, przyjechali do Parku, aby zamontować przyszłe serce obiektu – refraktor o średnicy 30 centymetrów.
 

Konstrukcja została umiejscowiona na Górze Parkowej, uznawanej za najwyżej położony punkt w Parku Śląskim, a projektem zajął się architekt Zbigniew Solawa. Kopuła Planetarium ma aż 23 metry i służy za ekran, a zaraz pod nią znajduje się aparatura projekcyjna o masie aż 2 ton i wysokości 5 m.

Poza niezwykłym projektorem Planetarium Śląskie posiada w swoim asortymencie teleskop z 30 cm obiektywem umożliwiającym podziwianie przestrzeni kosmicznej w prawie 800-krotnym powiększeniu. Poza tym obiekt posiada swoją własną stację sejsmiczną oraz stację klimatologiczną.

W 2018 roku rozpoczęto modernizację obiektu.

 Źródło: Park Śląski

 

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button