Pocynkowa hałda w Rudzie Śląskiej wygląda fenomenalnie! [WIDEO]
Jeszcze do niedawna kompletny nieużytek, dziś miejsce rekreacji. Pocynkowa hałda w Rudzie Śląskiej przeszła prawdziwą metamorfozę.
Strajk nauczycieli: MATURA w tym roku ZAGROŻONA? TOP 5 Silesia Flesz
– Jestem tutaj pierwszy raz, ale jestem zadowolony. Bardzo ładnie jest to zrobione. Mam nadzieję, że większość hałd zostanie tak zrewitalizowanych – mówi Łukasz Jończyk, mieszkaniec Rudy Śląskiej.
Hałda – zgodnie z sugestią mieszkańców stała się miejscem rekreacji i edukacji. Powstały tu alejki spacerowe, miejsca odpoczynku, plac zabaw, ścianka wspinaczkowa czy tor do jazdy na rowerach. Na terenie hałdy utworzona została także ścieżka historyczna i edukacyjna.
– Tym się nasze miasto charakteryzuje, że są te hałdy, trzeba je zagospodarowywać i robić to kreatywnie, inaczej. Liczymy na to, że tym terenem pokażemy nowy trend w zagospodarowaniu i najważniejsi są mieszkańcy, więc oddajemy ten teren mieszkańcom – mówi Michał Pierończyk, wiceprezydent Rudy Śląskiej.
By jednak oni mogli z niego korzystać trzeba było sprawić, by hałda była bezpieczna. Powierzchnia hałdy została ustabilizowana, zwałowisko uformowane. Zasadzono także specjalne rośliny, dzięki którym metale ciężkie nie będą się wydostawać do środowiska.
– Rośliny raz że utworzą pokrywę, która zapobiega pyleniu wtórnemu. Drugie – metody i technologie opracowane przez kolegów w instytucie pozwalają na zatrzymanie wszystkich czynników szkodliwych w systemie korzeniowym, także ani nie przenikają w głąb z wodami, opadami ani nie rozprzestrzeniają się i nie przechodzą do części nadziemnych. Także można rośliny wyselekcjonowane przez kolegów stosować bezpiecznie i bez obawy wykorzystywać ich części nadziemne na przykład do karmienia zwierząt – mówi Jan Skowronek, dyrektor Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.
Rewitalizacja hałdy zrealizowana została w ramach ramach międzynarodowego projektu Lumat, którego koordynatorem był Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. Dziś doświadczeniami dzielono się z partnerami z europejskich instytucji badawczych, miast i ministerstw – wszystko w ramach eksperckiego spaceru po zrewitalizowanej hałdzie.
– Przede wszystkim chcieliśmy pokazać, że przestrzeń, tereny szczególnie w miastach są bardzo cennym zasobem – trzeba je chronić, trzeba nimi gospodarować w sposób zrównoważony żeby wszyscy mieli z tego korzyści – społeczne, gospodarcze ale też środowiskowe – mówi Anna Starzewska-Sikorska, koordynator projektu LUMAT.
Całkowity koszt rewitalizacji hałdy wyniósł ok 4,5 mln zł. oprócz dofinansowania w ramach projektu Lumat miasto pozyskało też środki unijne z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.