reklama
Kategorie

Pocynkowa hałda w Rudzie Śląskiej wygląda fenomenalnie! [WIDEO]

Jeszcze do niedawna kompletny nieużytek, dziś miejsce rekreacji. Pocynkowa hałda w Rudzie Śląskiej przeszła prawdziwą metamorfozę.

 

Strajk nauczycieli: MATURA w tym roku ZAGROŻONA? TOP 5 Silesia Flesz

Jestem tutaj pierwszy raz, ale jestem zadowolony. Bardzo ładnie jest to zrobione. Mam nadzieję, że większość hałd zostanie tak zrewitalizowanych – mówi Łukasz Jończyk, mieszkaniec Rudy Śląskiej.

Hałda – zgodnie z sugestią mieszkańców stała się miejscem rekreacji i edukacji. Powstały tu alejki spacerowe, miejsca odpoczynku, plac zabaw, ścianka wspinaczkowa czy tor do jazdy na rowerach. Na terenie hałdy utworzona została także ścieżka historyczna i edukacyjna.

Tym się nasze miasto charakteryzuje, że są te hałdy, trzeba je zagospodarowywać i robić to kreatywnie, inaczej. Liczymy na to, że tym terenem pokażemy nowy trend w zagospodarowaniu i najważniejsi są mieszkańcy, więc oddajemy ten teren mieszkańcom – mówi Michał Pierończyk, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

By jednak oni mogli z niego korzystać trzeba było sprawić, by hałda była bezpieczna. Powierzchnia hałdy została ustabilizowana, zwałowisko uformowane. Zasadzono także specjalne rośliny, dzięki którym metale ciężkie nie będą się wydostawać do środowiska.

Rośliny raz że utworzą pokrywę, która zapobiega pyleniu wtórnemu. Drugie – metody i technologie opracowane przez kolegów w instytucie pozwalają na zatrzymanie wszystkich czynników szkodliwych w systemie korzeniowym, także ani nie przenikają w głąb z wodami, opadami ani nie rozprzestrzeniają się i nie przechodzą do części nadziemnych. Także można rośliny wyselekcjonowane przez kolegów stosować bezpiecznie i bez obawy wykorzystywać ich części nadziemne na przykład do karmienia zwierząt – mówi Jan Skowronek, dyrektor Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.

Rewitalizacja hałdy zrealizowana została w ramach ramach międzynarodowego projektu Lumat, którego koordynatorem był Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. Dziś doświadczeniami dzielono się z partnerami z europejskich instytucji badawczych, miast i ministerstw – wszystko w ramach eksperckiego spaceru po zrewitalizowanej hałdzie.

Przede wszystkim chcieliśmy pokazać, że przestrzeń, tereny szczególnie w miastach są bardzo cennym zasobem – trzeba je chronić, trzeba nimi gospodarować w sposób zrównoważony żeby wszyscy mieli z tego korzyści – społeczne, gospodarcze ale też środowiskowe – mówi Anna Starzewska-Sikorska, koordynator projektu LUMAT.

Całkowity koszt rewitalizacji hałdy wyniósł ok 4,5 mln zł. oprócz dofinansowania w ramach projektu Lumat miasto pozyskało też środki unijne z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button