Poczta Polska ściga za nieopłacony abonament. Wszczęto prawie 40 tys. spraw
W trzech pierwszych kwartałach br. wszczęto postępowania egzekucyjne na podstawie 39 765 tytułów wykonawczych wystawionych w związku z nieuiszczoną opłatą abonamentową za używanie odbiornika – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.
Zgodnie z ustawą o abonamencie RTV każdy posiadacz radia lub telewizora jest zobowiązany do zarejestrowania takiego odbiornika w placówkach pocztowych, a także regularnego uiszczania opłat z tego tytułu.
Na Poczcie Polskiej spoczywa obowiązek weryfikacji, czy mieszkańcy posiadający zarejestrowany odbiornik płacą abonament. Jeśli organ nie odnotuje wpływów, najpierw wysyła upomnienie listownie, potem zaś sprawa kierowana jest do organu egzekucyjnego, czyli w tym przypadku skarbówki.
„Należności ściągają poborcy skarbowi ze specjalnej komórki, którzy mają podobne uprawnienia do komorników. Mogą na przykład zabezpieczyć rachunek bankowy, akcje czy obligacje. W przypadku większego zadłużenia także nieruchomości” – wyjaśnił serwis Wirtualnemedia.pl.
Od początku roku do końca września bieżącego roku wszczęto postępowanie egzekucyjne na podstawie 39 765 tytułów wykonawczych wystawionych w związku z nieuiszczoną opłatą abonamentową za używanie odbiornika. Jak podano, kara za nieopłacenie abonamentu stanowi 30-krotność jego miesięcznej wysokości. A w przyszłym roku stawki pójdą w górę.
Od 2023 roku stawka za abonament radiofoniczny zostanie podniesiona do kwoty 8,70 zł, a abonament radiowo-telewizyjny wyniesie 27,30 zł miesięcznie.
CZYTAJ TAKŻE: Listonosz sprawdzi, czy płacisz abonament za radio w samochodzie
Listonosz sprawdzi, czy płacisz abonament za radio w samochodzie
Źródło: wirtualnemedia.pl