reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Pogodowy szok w lipcu. W Tatrach spadł śnieg

Chociaż w kalendarzu lipiec, to w Tatrach wczoraj spadł śnieg. Temperatura w niektórych miejscach spadła niemal do 0 stopni Celsjusza.

 

Pogoda nie rozpieszcza turystów, którzy w tym tygodniu odpoczywają w Tatrach. Jest pochmurnie i deszczowo, a wysoko w górach pojawił się śnieg. Szlaki są śliskie od deszczu i mgły.  

Białą pokrywę było wczoraj widać na Łomnicy (2634 m n.p.m.) – drugim co do wysokości szczycie Tatr, leżącym po słowackiej stronie granicy.

 – To jest jak najbardziej normalne. W Tatrach nie ma miesiąca, by nie sypał śnieg. Także w lipcu tak jest – mówi cytowany przez Gazetę Krakowską Marek Kot, były wieloletni pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zazwyczaj lipcowe opady były lekkim poprószeniem szczytów. Opady częściej zdarzają się w sierpniu. 

Na Kasprowym Wierchu, który jest niższy o prawie 700 metrów, temperatura spadła poniżej 2 stopni. 

Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed trudnymi warunkami

Z powodu opadów deszczu na wszystkich szlakach jest mokro, miejscami ślisko, a na odcinkach leśnych występuje błoto oraz kałuże. W wyższych partiach Tatr Wysokich jest jeszcze kilka miejsc, gdzie na szlaku zalegają niewielkie płaty śniegu (podejście pod Żleb Kulczyńskiego, poniżej Buli pod Rysami i przy Stawkach Staszica) – należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest tam ślisko, a poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. 

W Dolinie Strążyskiej oraz na szlaku pomiędzy Przełęczą między Kopami a Halą Gąsienicową występują utrudnienia związane z remontem tych szlaków. Prosimy o zachowanie ostrożności i stosowanie się do poleceń służb terenowych.

Zagrożenia

  • Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp) oraz w okolicy cieków wodnych.
  • Wraz z topniejącym śniegiem wytapiają się skały, które mogą spadać ze stromych zboczy lub żlebów.
  • Podczas silnego wiatru, na szlaki mogą łamać się gałęzie i drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
  • Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego odradzamy działalności taternickiej w tym rejonie. Prosimy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem.
  • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku.
  • W razie spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku.

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button