Pogoria III z lotu ptaka. Popularne miejsce wypoczynku okiem drona
Pogoria III – miejsce w Dąbrowie Górniczej, które w Zagłębiu zna każdy, a i wielu mieszkańcom Śląska nie jest obce. To mekka miłośników plażowania, pływania i sportów wodnych. Zobaczcie, jak wygląda Pogoria III z lotu ptaka.
Oto malownicza Pogoria III na zdjęciach z drona. Ich autorem jest Paweł Jędrusik.
Pogoria III kusi dużą plażą i strzeżonym kąpieliskiem.
Jest tu też wypożyczalnia sprzętu wodnego, a ponadto boisko do siatkówki plażowej.
Funkcjonuje też zaplecze małej gastronomii.
Działa tu Jacht Klub Pogoria 3, latem organizowane są regaty, popularny jest windsurfing.
Nie brak też amatorów nurkowania, jako że największe głębiny Pogorii III dochodzą do 16, może nawet 18 metrów. A głębokość średnia wynosi 5,8 m.
Powierzchnia Pogorii III wynosi 205 hektarów. Przy czym powierzchnia lustra wody przy maksymalnym spiętrzeniu wody jest nieco większa, wynosząc 208 ha. Z kolei długość linii brzegowej Pogorii III wynosi około 6 km.
Pogoria III, Dąbrowa Górnicza
Dodać trzeba, że Pogoria III jest objęta strefą ciszy, pokrywają ją trasy rowerowe i szlaki spacerowe. Zaś dojazd samochodem jest nad nią utrudniony.
Wyjątkiem są okolice plaży, osiedla Łęknice oraz brzegu przy ulicy Zakładowej, gdzie znajduje się duży parking.
Pogoria III, Dąbrowa Górnicza
Zbiornik nadal nie jest też bez znaczenia dla przemysłu, stanowi bowiem rezerwowe ujęcie wody dla Huty Katowice. Jednak na większą skalę nie jest wykorzystywany w tym celu już od lat 90.
Przypomnijmy, że Pogorie, popularnie zwane też Pojezierzem Dąbrowskim, są zespołem zbiorników wodnych w Dąbrowie Górniczej, w zlewni cieku Pogoria. To dawne, obecnie zalane wyrobiska piasku podsadzkowego, który wydobywano tam dla okolicznych kopalń. Sama Pogoria III powstała w latach 1973-1975.
Obecnie część Pogorii, z racji swoich unikatowych walorów przyrodniczych, posiada status obszarów chronionego krajobrazu.