Kategorie

Pół miliona Polaków ma nowy dowód. Minęły 3 miesiące od wprowadzenia e-dowodu

848 530* – dokładnie tyle osób zawnioskowało o dowód osobisty od 4 marca, czyli od dnia wdrożenia e-dowodu. Mijają trzy miesiące od tego czasu. To dobry moment na krótkie podsumowanie.

 

Nie damy wyciąć MUCHOWCA! TOP 5 Silesia Flesz w obronie lasu!

E-dowód, to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Odbierają go wszystkie osoby, które wniosek o nowy dokument złożyły 4 marca i później. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód to także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej.

Pierwszy milion

– Wymiana tradycyjnych dowodów na e-dowody nie jest obowiązkowa. Jeśli mamy ważny dokument, możemy z niego korzystać do czasu, aż minie jego termin ważności – 10 lat. Mimo to, już pierwszy dzień wdrożenia dowodów z warstwą elektroniczną pokazał, że wielu Polaków czekało na e-dowody – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Tylko jednego dnia – 4 marca – wniosek o nowy dokument złożyło 18 640 osób. W pierwszym miesiącu e-dowodu – 323 520 Polaków uznało, że potrzebuje/chce nowego dowodu.

Przez kolejne dwa miesiące zainteresowanie e-dowodem nie malało. W sumie od 4 marca do 3 czerwca zawnioskowało o niego 848 530 osób.

– A to oznacza, że w czerwcu obsłużymy pierwszy milion wniosków o e-dowód – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Większość ze złożonych wniosków jest już obsłużona. Ponad 750 tysięcy e-dowodów zostało już wysłane do gmin i tam czeka na odbiór. Nowym dokumentem legitymuje się niemal pół miliona osób, a dokładnie 495 240 Polaków, którzy zdążyli już go odebrać.

Akcja aktywacja

Niemal połowa osób, które odebrały nowe dokumenty, aktywowała warstwę elektroniczną (224 560). – To dobry wynik, biorąc pod uwagę krótki czas od wdrożenia tej możliwości i fakt, że nie jest to obowiązkowe – mówi szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną.

To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. zalogowanie się do ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Jeśli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z warstwy elektronicznej, nie musisz jej aktywować.

Jeśli chcesz jej używać, przed odbiorem dowodu, pomyśl nad dwoma PINami – cztero- i sześciocyfrowym. Dzięki temu mniej czasu spędzisz przy urzędniczym okienku.

– Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać i podpisać. Czterocyfrowy PIN pozwoli na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

WAŻNE! Pierwsze ustalanie obu kodów PIN odbywa się w urzędzie podczas odbioru dowodu. Jednak nie musisz tego wtedy robić. Możesz to ustalić później – w dowolnym urzędzie gminy. Warunek – musisz to zrobić osobiście.

Idziesz po e-dowód? Przeczytaj to przed wizytą w urzędzie

Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w e-dowodzie zabezpieczenia m.in. uniemożliwiają dostęp – bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu – do zapisanych na nim danych.

Załatw to przed wakacjami

Kiedy ostatni raz sprawdzaliście, ile czasu Wasze dokumenty będą jeszcze ważne? Nie dajcie się zaskoczyć. Wakacje bez ważnego dowodu osobistego niekoniecznie mogą się udać. Złóżcie wniosek online. W ciągu ostatnich trzech miesięcy z tej możliwości skorzystało ponad 50 tysięcy osób.

Weźcie z nich przykład. Tłumaczymy, jak to zrobić:

Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl i wybierz usługę „Uzyskaj dowód osobisty”.

Krok 1: Kliknij przycisk „Złóż wniosek”.

Krok 2: Zaloguj się Profilem Zaufanym.

Krok 3: Wybierz powód ubiegania się o dowód (np. wymiana dowodu bez warstwy elektronicznej).

Krok 4: Wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz gotowy dowód.

Krok 5: Zaznacz, czy chcesz mieć podpis osobisty (to zaawansowany podpis elektroniczny umieszczany w e-dowodzie. W kontakcie z urzędem jest tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Możesz go też używać do załatwiania innych spraw — z firmami lub osobami, jeśli zgodzą się na to obie strony. Ty jako jedna strona i inna osoba lub firma jako druga strona).

Krok 6: Dołącz zdjęcie.

Krok 7: Sprawdź, czy dane na wzorze dowodu są poprawne — znajdziesz je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).

Krok 8: Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że we wniosku wpisałeś poprawny adres e-mail. To ważne – na ten adres otrzymasz numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód (patrz – krok 4).

Krok 9: Sprawdź i podpisz wniosek Profilem Zaufanym.

Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku.

Gotowe!

*wykorzystane dane statystyczne dotyczą okresu od 4 marca 2019 r. godz. 00:00:00 do 3 czerwca 2019 r. godz. 12:00.

 

źr. Ministerstwo Cyfryzacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button