Kategorie

Polacy chcą służyć w wojsku. Błaszczak: Przyjęliśmy 8 tys. zgłoszeń

Przygotowaliśmy w tym roku 15 tys. miejsc dla żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Do tej pory otrzymaliśmy 8 tys. zgłoszeń – powiedział minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak.

Od kiedy rozpoczęliśmy nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej mamy 8 tysięcy zgłoszeń – powiedział minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak. – To jest dobry wynik, bardzo się z tego cieszę – zaznaczył i dodał, że „to jeszcze wciąż za mało”.

W ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej można przejść szkolenie podstawowe i zaawansowane. Szef MON przypomniał, że celem resortu jest to, aby Wojsko Polskie było liczne.

Cel minimum, który sobie stawiamy, to 250 tys. żołnierzy wojsk zawodowych i 50 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej – zaznaczył. 

 

Czym jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa?

Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma teraz do wyboru 3 rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (oraz dodatkowo – dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę).

Jeżeli wybierze dobrowolną zasadniczą służbę wojskową to:

Przejdziesz przez 2 etapy służby – 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będziesz miał wybór – nie musisz być skoszarowany);

  • będzie ci przysługiwało wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł, ale także: prawo do urlopu wypoczynkowego, możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym, pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska);
  • na czas służby będziesz miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie;
  • będziesz mógł wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia;
  • będziesz mógł przerwać służbę w dowolnym momencie. 
Źródło: Polsat News, Wojsko Polskie

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button