Polacy nagminnie zastrzegają swój PESEL
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, liczba zastrzeżonych numerów PESEL w Polsce przekroczyła 5 milionów! Tylko od 20 sierpnia 2024 roku, aż 500 tysięcy osób zdecydowało się na zastrzeżenie swojego numeru, co daje im większą kontrolę nad swoją tożsamością i zapewnia ochronę przed kradzieżą danych.
– Chcę jasno podkreślić, że zastrzeżenie numeru PESEL skutecznie chroni przed kradzieżą tożsamości i oszustwami. A to dzięki temu, że utrudnia wykorzystanie naszych danych np. do zaciągnięcia pożyczki czy podpisania niechcianych umów. Zastrzeżony PESEL daje pewność, że odpowiednie instytucje i firmy dokładnie sprawdzą, czy z daną sprawą zwraca się do nich posiadacz numeru PESEL, a więc faktycznie zainteresowana osoba, czy też oszust – przypomina wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski,
Strategia Cyfryzacji Polski: bezpieczeństwo jako priorytet
Nowe dane to także dowód na rosnącą świadomość społeczną w zakresie cyberzagrożeń. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Cyfryzacji, usługa Zastrzeż PESEL stała się integralną częścią Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 roku. Z kolei rosnące zainteresowanie tą usługą potwierdza, że Polacy dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci i są coraz bardziej świadomi ryzyk związanych z cyberprzestępczością.
Jak działa usługa Zastrzeż PESEL?
Usługa, która została uruchomiona 17 listopada 2023 roku, pozwala na łatwe i szybkie zastrzeżenie numeru PESEL. Można to zrobić za pośrednictwem aplikacji mObywatel, na stronie internetowej gov.pl lub w urzędzie. Zastrzeżenie numeru jest bezpłatne i dobrowolne, a osoby pełnoletnie mogą skorzystać z tej opcji w każdej chwili.
Od 1 czerwca 2024 roku, instytucje finansowe i kredytowe mają obowiązek sprawdzania statusu numeru PESEL przed udzieleniem pożyczki lub zawarciem umowy kredytowej.
Dlaczego warto zastrzec numer PESEL?
Zastrzeżenie numeru PESEL daje pewność, że żadne nieautoryzowane działania nie będą miały miejsca na Twoje nazwisko. Jeśli dojdzie do prób zaciągnięcia kredytu lub podpisania umowy na Twoje dane, instytucje sprawdzą, czy naprawdę jesteś ich właścicielem, a w przypadku oszustwa, będziesz miał solidną ochronę.
Jak zastrzec numer PESEL?
1. Aplikacja mObywatel – Zarejestruj swoje zastrzeżenie za pomocą aplikacji mobilnej.
2. Strona internetowa gov.pl – Wejdź na stronę i dokonaj zastrzeżenia online.
3. W urzędzie – Złożenie wniosku o zastrzeżenie numeru PESEL bezpośrednio w urzędzie.
Dlaczego zastrzeżenie PESEL jest niepożądane ?????? ( nagminnie)