Policja uruchamia specjalną linię do zgłaszania zaginięcia dziecka
Komenda Główna Policji uruchomiła pilotażowy projekt, w ramach którego osoba zgłaszająca zaginięcie dziecka będzie mogła bezpośrednio połączyć się telefonicznie z dyżurnym danej komendy wojewódzkiej Policji. Odbędzie się to przy pomocy specjalnego telefonu (tzw. sztywne łącze). Pilotaż projektu jest realizowany w województwach małopolskim i opolskim.
– Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom, a także w kontekście tragedii, która wydarzyła się w Andrychowie, Komenda Główna Policji powołała specjalny zespół, który ma opracować i wdrożyć koncepcje podniesienia standardów obsługi zdarzeń mogących powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia dzieci. Chodzi o sytuacje, gdy trzeba zapewnić szybkość i efektywność obiegu informacji – informuje Komenda Główna Policji.
9 lutego br. rozpoczęto jej realizację. Planuje się, że w ciągu 3 miesięcy przeprowadzona zostanie ewaluacja projektu, która oceni zasadność jego kontynuacji lub modyfikacji. Ocena zostanie zakończona sprawozdaniem.
Uruchomiono specjalny telefon, który pełni funkcję pomocniczą w podejmowaniu niezwłocznych działań przez Policję. Połączyć się będzie można także z dyżurnym danej komendy wojewódzkiej Policji. Odbędzie się to przy pomocy specjalnego telefonu (tzw. sztywne łącze).
Będzie to możliwe w sytuacji:
odmowy przyjęcia lub opieszałości w przyjęciu przez Policję zawiadomienia o zdarzeniu mogącym powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia dzieci (także w przemocy domowej);
próby odesłania zawiadamiającego o zaginięciu dziecka do innej jednostki Policji;
zwłoki w podejmowaniu przez Policję czynności poszukiwawczych po przyjęciu zawiadomieniu o zaginięciu;
braku kontaktu z prowadzącym sprawę, a jednocześnie braku wiedzy na temat przebiegu prowadzonych czynności.
Pilotaż obejmie łącznie 79 jednostek organizacyjnych Policji z całodobową służbą dyżurną (59 jednostek w województwie małopolskim i 20 w województwie opolskim).