Policjanci prowadzą działania „BEZPIECZNY WEEKEND – BOŻE CIAŁO”. Na co będą zwracać szczególną uwagę?
Rozpoczyna się kolejny długi weekend. Podczas tych kilku wolnych dni wiele osób odpoczywa od codziennych obowiązków. Dla policjantów drogówki to czas wzmożonej pracy. Więcej aut na drogach regionu i więcej patroli ruchu drogowego. Tak będą wyglądały najbliższe dni.
Podczas kolejnego długiego weekendu należy spodziewać się częstszych kontroli drogowych. Od dziś w trakcie działań Bezpieczny weekend policjanci zwracać będą szczególną uwagę na stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia pasażerów. Nie będzie taryfy ulgowej dla piratów drogowych nie przestrzegających ograniczeń prędkości, czy wyprzedzających „na trzeciego”. Funkcjonariusze przeprowadzają też liczne kontrole stanu trzeźwości kierowców. Działania trwać będą do nocy 3 czerwca.
Musimy jednak pamiętać, że nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są w stanie zapewnić każdemu bezpieczeństwa. To my- uczestnicy ruchu drogowego sami musimy podnosić jego poziom przez kulturalną jazdę, zgodną z przepisami prawa.
W Boże Ciało kierowcy będą musieli uzbroić się w cierpliwość i zachować szczególną ostrożność. Z poszczególnych parafii w całym kraju wyruszać mogą procesje, co będzie oznaczało utrudnienia na drogach, a nawet całkowite wyłączenie z ruchu poszczególnych jezdni na czas przejścia procesji. Policjanci będą zabezpieczać procesje i dbać o bezpieczeństwo ich uczestników.
Podczas wyjazdów weźmy też pod uwagę warunki pogodowe na drodze. Ładna pogoda sprawia, że wielu kierowców czuje się pewniej za kółkiem a przez to paradoksalnie rośnie liczba zdarzeń na drodze. Musimy się też liczyć z opadami, a to jak wiemy pogarsza widoczność i znacznie wydłuża drogę hamowania pojazdów. Niezachowanie odpowiedniego odstępu, nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy nieustąpienie pierwszeństwa, to najczęstsze przyczyny tragedii na drodze.
Przed wyjazdem w trasę zadbajmy o:
1.Dobry stan techniczny pojazdu.
2. Dokładne zaplanowanie trasy podróży, uwzględniające prognozy pogody.
3.Dobry stan psychofizyczny kierowcy (siadając za kierownicą bądźmy wypoczęci i trzeźwi!)
4. Zapewnienie sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce – nie można przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.
5. Przerwy w podróży. Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.
6. Bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi przestrzegając przepisów drogowych ale i pamiętając o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze.
W żadnym wypadku nie należy zostawiać choćby na chwilę dzieci w zamkniętym samochodzie – takie nierozsądne zachowanie naprawdę może mieć tragiczne skutki.
Często w podróżach towarzyszą nam również czworonożni przyjaciele. Prawo o ruchu drogowym nie reguluje sposobu przewożenia zwierząt domowych, ale są pewne zasady, którymi należy się kierować. Przede wszystkim warto pamiętać, że zwierzak, choćby najukochańszy może rozproszyć uwagę kierowcy. Nie może więc swobodnie przemieszczać w aucie. Dla zwierząt dostępne są specjalne transportery do przewożenia kotów czy mniejszych psów, szelki, czy też maty – takie urządzenia zapewnią bezpieczeństwo zwierzakom, a kierowcom komfort jazdy. Podczas dalszych podróży trzeba pamiętać o regularnych przerwach, by zwierzęta mogły napić się wody, czy zjeść. Nigdy też nie można zostawić zwierzaka w zamkniętym aucie podczas upału
Bezpieczne mieszkanie
Zanim wyjedziemy z domu zadbajmy o to, by po powrocie z długiego weekendu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka i pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest… życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy do naszego domu. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.
Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce lub- co najpopularniejsze – na portalach społecznościowych. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.
Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.
(źr: KPP Cieszyn)