Kategorie

Policjanci uczyli się jak udzielać pierwszej pomocy [FOTO]

W Oddziale Prewencji Policji w Katowicach odbyło się szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy w warunkach działania pododdziału zwartego. Było to pierwsze z cyklu szkoleń dla policjantów i ratowników medycznych, mające na celu podniesienie umiejętności udzielania pierwszej pomocy osobom w stanach bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia.

W katowickim oddziale prewencji odbyło się szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy w warunkach działania pododdziału zwartego. Organizatorem przedsięwzięcia był Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy współudziale Oddziału Prewencji Policji w Katowicach i Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Było to pierwsze z cyklu szkoleń dla policjantów i ratowników medycznych, mające na celu podniesienie umiejętności udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym znajdującym się w stanach bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia oraz kompleksowe przygotowanie funkcjonariuszy Policji w związku ze zbliżającym się Szczytem Klimatycznym ONZ 2018 w Katowicach. Udzielanie pierwszej pomocy w warunkach działania pododdziału zwartego, jest doskonalone w katowickim oddziale prewencji od 2013 roku, jako pionierski projekt w skali całego kraju.

Zobacz także: Policjanci wkroczyli do kościoła i skuli 61-latka

Policjanci wkroczyli do kościoła i skuli 61-latka!

Powiązane artykuły

Szkolenie praktyczne przebiegało według czterech wariantów.

W pierwszym został zasymulowany lekki uraz policjanta biorącego udział w działaniach tyraliery, wypychającej agresywny tłum. Obrażenie takie może powstać na przykład wskutek działania środków chemicznych, czy uderzenia kamieniem. W tej sytuacji policjant-ratownik, będący członkiem pododdziału, na wniosek poszkodowanego lub innych funkcjonariuszy, udziela pierwszej pomocy przedmedycznej w zakresie umożliwiającym szybki powrót do działań zarówno jemu, jak i pokrzywdzonemu.

Drugi wariant opierał się na sytuacji, gdy pomoc udzielona przez policjanta-ratownika z pododdziału okazuje się niewystarczająca. Powyższe niesie za sobą konieczność wezwania funkcjonariuszy Zespołu Medycznego. Ci, używając karetki jako zasłony, udzielają poszkodowanemu pomocy i decydują o ewakuacji rannego poza strefę działań oraz o ewentualnym przekazaniu go służbom medycznym spoza struktur OPP.

Trzeci wariant zakładał zranienie osoby cywilnej z tłumu atakującego policjantów. W tej sytuacji pododdział, przesuwając się do przodu, „pochłania” i „wyrzuca” za siebie poszkodowanego, do którego podbiega policjant-ratownik z pododdziału, celem udzielenia pomocy. Gdy taka pomoc okazuje się niewystarczająca, wzywany jest Zespół Medyczny, który udziela niezbędnej pomocy.

Czwarty wariant zakładał pobicie policjanta spoza stanu OPP przez grupę osób. W tej sytuacji pododdział będący w pobliżu formuje tyralierę i poprzez odseparowanie napastników od poszkodowanego policjanta, umożliwia udzielenie mu pomocy przez policjanta-ratownika, a w razie potrzeby, przez Zespół Medyczny OPP.

Celem pokazu było zaprezentowanie cywilnym służbom ratowniczym specyfiki działania pododdziału zwartego w warunkach bojowych. Istotnym punktem szkolenia był czynny udział funkcjonariuszy Zespołu Medycznego OPP, którzy w ten sposób przybliżyli ratownikom zakres swoich działań i czynności podejmowanych podczas udzielania pomocy przez policjantów w poszczególnych strefach bezpieczeństwa, w których obecność ratownika cywilnego nie zawsze jest wskazana. Obok współdziałania ratowników i policjantów istotnym elementem szkolenia była prelekcja na temat Zespołów Medycznych w polskiej Policji, a także możliwość zaznajomienia ratowników ze sprzętem używanym zarówno przez funkcjonariuszy jak i Zespół Medyczny OPP w Katowicach, w tym z jednostkami broni i sprzętem ochrony osobistej. Formuła przedsięwzięcia spotkała się z dużym uznaniem przedstawicieli ratownictwa cywilnego.

Źródło: Śląska Policja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button