```html
BiznesSilesia Flesz najnowsze informacjeTechnologieTygodnik TVS

Politechnika Śląska planuje dominacje w powietrzu – ma już 6 samolotów, a to jeszcze nie koniec zakupów

Flota Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego

Politechnika Śląska w Gliwicach z dumą zaprezentowała swój najnowszy nabytek – nowoczesny, wielosilnikowy samolot szkoleniowy TECNAM P2006T. Jest to już szósty samolot we flocie uczelni, a uczelnia nie zamierza na tym poprzestać, planując dalszy rozwój i zakup kolejnych maszyn, a nawet śmigłowca.

 

TECNAM P2006T „stacionuje” w Gliwicach 

Pokaz TECNAM-a P2006T odbył się na lotnisku w Gliwicach, gdzie politechnika ma swój ośrodek szkoleniowy. Nowy samolot, zakupiony za blisko 4 mln zł, dzięki wsparciu ministerstwa nauki. Ma być poważnym wzmocnieniem zaplecza technicznego, stanowi też kolejny krok w rozwoju Politechniki Śląskiej jako jednego z  wiodących ośrodków kształcenia lotniczego w Polsce.

  • „Dzisiaj przyjmujemy nowy samolot, drugi samolot typu TECNAM. Ta baza się już znacząco poszerzyła. Mamy samoloty AT3, mamy samoloty dwuwirnikowe- górnopłaty. Spodziewamy się jeszcze w tym roku kolejnego samolotu już klasy CESNA i także helikoptera. To naszą bazę znacząco poszerza i stajemy się ośrodkiem coraz bardziej samowystarczalnym. W 85% pokrywamy potrzeby wynikające ze szkolenia pilotów oraz szkolenia obsługi.” – mówił podczas prezentacji nowego samolotu na lotnisku w Gliwicach rektor Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawełczyk
Politechnika Śląska samolot na płycie lotnisk, obok studenci w dwóch grupach po obu stronach samolotu
TECNAM P2006T

TECNAM P2006T to maszyna, która zapewni studentom politechniki możliwość zdobywania doświadczenia w zakresie nowoczesnych technologii lotniczych. Wyposażona w dwa silniki Rotax 912S3 o mocy 100 KM każdy, TECNAM P2006T charakteryzuje się prędkością przelotową wynoszącą 145 węzłów. Samolot, z ładownością 411 kg i pojemnymi zbiornikami paliwa, zapewnia możliwość długotrwałych lotów, które mogą trwać nawet 5 godzin.

Proste skrzydła zakończone wingletami oraz nowoczesna awionika Garmin G950 zwiększają komfort i stabilność lotu, co czyni TECNAM P2006T idealnym narzędziem edukacyjnym dla przyszłych pilotów i specjalistów lotniczych. Samolot umożliwia trenowanie pilotażu oraz obsługi nowoczesnych systemów nawigacyjnych w realnych warunkach.

Powiązane artykuły

Wsparcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Zakup samolotu TECNAM P2006T został sfinansowany w ramach specjalnego programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki temu Politechnika Śląska dysponuje teraz jednym z najbardziej zaawansowanych samolotów szkoleniowych w kraju. 

  • „Kształcenie pilotów to jest najwyższy standard kształcenia. To są olbrzymie wyzwania, jakie stoją przed tymi ośrodkami, które podejmują to wyzwanie. Politechnika Śląska już od kilku lat bardzo dynamicznie rozwija się w tym obszarze. Zapewniła wysoki poziom kadr i bardzo nas cieszy to, że jest on wspierany silnym zapleczem infrastruktury. (…) Daje nam to nadzieje, że polski przemysł lotniczy, polskie linie lotnicze będą reprezentowane przez pilotów o wysokich standardach kształconych na polskich uczelniach.”  – mówił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Marek Gzik:

Politechnika Śląska – lider w kształceniu specjalistów lotnictwa

Politechnika Śląska samoloty na płycie lotniskaPolitechnika Śląska jest jednym z pięciu ośrodków w Polsce, które kształcą przyszłych specjalistów lotnictwa. W ramach Wydziału Transportu oraz Wydziału Inżynierii Lotniczej uczelnia oferuje programy studiów na kierunkach: Transport oraz Inżynieria Lotnicza. Studenci mają możliwość wyboru spośród wielu specjalności, takich jak „Nawigacja lotnicza”, „Mechanika i eksploatacja lotnicza”, „Zarządzanie ruchem lotniczym”, „Konstrukcja samolotów” czy „Eksploatacja silników lotniczych”. Obecnie na kierunkach lotniczych kształci się już ponad 600 studentów.

  • „Aktualnie na pilotażu mamy 116 studentów, w związku z tym trzyletni okres szkolenia wymaga nie tylko najwyższej klasy specjalistów i instruktorów, ale i sprzętu, który systematycznie uzupełniamy. Co ważne ten sprzęt jest budowany przy zastosowaniu najnowszych technologii.” – podkreśla dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej prof. Jarosław Kozuba. 

Przyszłość Politechniki Śląskiej w lotnictwie

Politechnika Śląska nie zamierza spoczywać na laurach. W planach uczelni jest dalszy rozwój floty i inwestycje w najnowsze technologie lotnicze.  Dzięki takim inwestycjom Politechnika umacnia swoją pozycję jako lidera w kształceniu specjalistów lotniczych.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button