Kategorie

Polscy strażacy pojechali do Szwecji gasić pożary lasów. Są witani jak bohaterowie [WIDEO]

Polscy strażacy pomogą gasić pożary lasów w Szwecji. Konwój Państwowej Straży Pożarnej wyruszył ze Świnoujścia do Szwecji. W akcji gaszenia pożarów weźmie udział prawie 140 strażaków oraz 44 pojazdy ratowniczo-gaśnicze z Polski.

 

Interwencja ma związek z pożarami lasów w środkowej Szwecji. O pomoc zwróciły się tamtejsze władze za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności. W odpowiedzi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji złożyło ofertę pomocy, którą Szwedzi przyjęli.

Grupa udała się promem ze Świnoujścia do Malmö, skąd dalej przejedzie do miejscowości Sveg w środkowej Szwecji. W akcji gaszenia pożarów wezmą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 pojazdów z każdego z tych województw). Dodatkowo wesprą ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 pojazdy).

Powiązane artykuły

Såg att det hade postas när dom passerade Norrköping men kan tycka att min vinkel ger en bättre upplevelse av hur stort det är o hur glada dom ser ut o va när man visar sin uppskattning ??

Opublikowany przez Mikael Andersson Sobota, 21 lipca 2018

-Wstępnie cała akcja zaplanowana jest na 14 dni – powiedział dziennikarzom krótko przed załadunkiem dowódca polskiej grupy strażaków, która będzie niosła pomoc w Szwecji młodszy brygadier Michał Langner. -Na 14 dni jesteśmy samowystarczalni, tzn. posiadamy sprzęt logistyczny, sprzęt kwatermistrzowski i wyżywienie oraz odpowiednią rezerwę finansową, dzięki której nie wymagamy od rządu szwedzkiego jakiegokolwiek wsparcia naszych działań – kontynuował Langner. Samowystarczalność oznacza w tym przypadku swoje wyżywienie, zakwaterowanie, a także zasilanie agregatów, sprzętu i pojazdów w paliwo – tłumaczył szef polskiej grupy strażaków.

-We wstępnych rozmowach, które toczyły się przez cały dzień ze stroną szwedzką, ustaliliśmy, że potrzebujemy około 6 tys. m² przestrzeni utwardzonej, na której planujemy rozbić swoją bazę operacyjną. Ta baza operacji będzie opierała się na namiotach, którymi dysponujemy i wieziemy ze sobą. Cała infrastruktura sanitarna, cała infrastruktura logistyczna jest w naszej dyspozycji – powiedział Langner.

Europejski Mechanizm Ochrony Ludności jest systemem międzynarodowej pomocy ratowniczej nadzorowanym i organizowanym przez Dyrekcję Generalną do spraw Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności Komisji Europejskiej. System ma wspierać państwa, które zostały dotknięte katastrofą wymagającą międzynarodowej interwencji ratowniczej.

(źródło: IAR, PAP/TVP Info)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button