Polski parlament uszanował prawa Ślązaków i Ślązaczek
Sejm przegłosował ustawę o uznaniu języka śląskiego za język regionalny. Za projektem zagłosowało 236 posłów i posłanek, a przeciwko było 186. Tym samym zrealizowano punkt 83 z listy 100 konkretów Koalicji Obywatelskiej. Teraz czas na ruch Senatu i prezydenta Andrzeja Dudy.
„Dziedzictwo naszych starek i starzików (babć i dziadków) musi przetrwać. Uznanie prawne naszego języka to jest kwestia szacunku, ale przede wszystkim decyzja o wymiarze praktycznym. Historia dzieje się na naszych oczach” – mówi europoseł Łukasz Kohut.
Sejm przegłosował w piątek 26 kwietnia 2024 ustawę o uznaniu języka śląskiego za język regionalny. Kolejnym etapem będzie głosowanie w Senacie, które nastąpi na posiedzeniu w dniach 8-9 maja 2024. Następnie, jeśli zostanie przyjęty, trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.
„Wspólnie z Moniką Rosą i Maciejem Kopcem zajmowaliśmy się tym tematem od wielu lat. Śląska sprawa rozpoczęta przez śląskich regionalistów, Kazimierz Kutza i Marka Plurę jest dziś skutecznie kontynuowana przez kolejne pokolenie śląskich polityków. Liczą się konkrety – promowanie kultury regionu i zapewnienie wsparcia finansowego dla dziedzictwa Śląska” – mówi europoseł Łukasz Kohut startujący z Koalicji Obywatelskiej.
„Dziękuję Premierowi Donaldowi Tuskowi i wszystkim liderom partii tworzących Koalicję 15 października za ten ważny dla wielu pokoleń Ślązaków i Ślązaczek dzień. Teraz czas na Senat, a później test dla Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Test człowieczeństwa i szacunku dla śląskiego dziedzictwa” – podsumował Łukasz Kohut.