Polskie Linie Kolejowe kontrolują hałas. Mają własne laboratorium akustyczne
Tylko w tym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. sprawdziły poziom hałasu w 42 punktach pomiarowych na terenie całego kraju. Własne Laboratorium Akustyczne, wykwalifikowani pracownicy oraz nowoczesna aparatura pomiarowa pozwalają na szybkie reagowanie i odpowiednie działania w zależności od uzyskanych w pomiarach danych.
Szlagierowa gwiazda prosi o pomoc! TOP 5 SILESIA FLESZ
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
Laboratorium Akustyczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. prowadzi m. in. badania w zakresie pomiarów poziomu hałasu potrzebnych spółce, weryfikuje analizy akustyczne zlecone podmiotom zewnętrznym oraz odpowiada na uwagi, dotyczące zagadnień hałasu. Własne laboratorium usprawnia działania, pozwala na szybkie wskazanie najlepszych rozwiązań w przypadku nadmiernego oddziaływania akustycznego linii kolejowej.
Zarządca infrastruktury wykonał m.in. pomiary skuteczności zamontowanych tłumików przyszynowych w Nowym Dworze Mazowieckim na linii nr 9 łączącej Warszawę z Gdańskiem. Te elementy eliminują fale dźwiękowe, powstające na szynach w momencie przejazdu pociągów.
W tym roku PLK przeprowadziły pomiary hałasu w 42 punktach pomiarowych, m.in. w Częstochowie przy linii nr 1 Warszawa – Katowice, w Bielsku-Białej przy linii 139 Katowice – Zwardoń oraz Rudzie Śląskiej przy linii 137 Chorzów Batory – Gliwice. Były one m. in. reakcjami na prośby i wnioski podmiotów zewnętrznych, dotyczące hałasu obok linii kolejowych. Od początku działalności laboratorium, tj. w ostatnich czterech latach, PLK wykonały łącznie 153 pomiary hałasu na terenie całego kraju.
Inwestycje pod kontrolą akustyczną
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. sprawdzają także poziom hałasu w trakcie realizowanych inwestycji, np. w ubiegłym roku pomiary odbywały się m. in. na modernizowanej Centralnej Magistrali Kolejowej. Konieczne było sprawdzenie zmiany oddziaływania akustycznego CMK w związku z zakładanym zwiększeniem prędkości ruchu pociągów na tej linii do 250 km/h.
Stały monitoring hałasu
Ważnym zadaniem laboratorium jest wykonywanie pomiarów i analizy hałasu dla linii kolejowych, po których w roku przejeżdża powyżej 30 tys. pociągów. Zarządca infrastruktury jest zobowiązany do przeprowadzenia takich analiz co 5 lat. Obecnie dotyczy to ok. 1400 km linii, dla których w 2016 r. przygotowana została mapa akustyczna. Zawarte w niej dane, takie jak np. mapy immisji i emisji hałasu są na bieżąco udostępniane przez PLK innym podmiotom, realizującym różnego rodzaju programy, opracowania, raporty i analizy dotyczące wpływu hałasu na środowisko.
Maszyniści pociągów nie będą już trąbić. Dotyczy to najlepiej zabezpieczonych przejazdów
źr. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A