reklama
KategorieOglądaj w TVS

Pomagaj nie tylko dobrym słowem, Senior potrzebuje Twojej uwagi

Stajemy się co raz starszym społeczeństwem, ten proces mimo różnego rodzaju zachęt do zwiększania dzietności w Polsce postępuje. Wraz z zwiększającą się liczbą osób starszych pojawiają się zupełnie nowe potrzeby.

Wśród nich, co raz wyraźniej zaznacza się ta, związana z niesieniem pomocy seniorom – starszym osobom cierpiącym na choroby otępienne. Senior odczuwa wtedy pewien rodzaj samotności, a każda prosta czynność może stawać się nie lada problemem. Choroby te ograniczają możliwość samodzielnego wykonywania podstawowych czynności życia codziennego. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju szacuje, że w 2040 roku choroby otępienne dotknąć mogą nawet 6% osób w wieku 60+.  Obecnie zaburzenia tego typu dotykają prawie 9 na 1000 osób w Polsce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Opieka nieformalna – na inną pomoc Senior czasami nie ma co liczyć

Z  ogólnopolskiego badania stanu zdrowia osób starszych, w którym oceniono m.in. częstość występowania zaburzeń funkcji poznawczych wynika, że co szósty Senior, osoba 60+ w Polsce prezentuje deficyt poznawczy. Wzrasta też zapotrzebowanie na pomoc ze strony innych osób. Opieka nad osobami starszymi w  naszym kraju opiera się głównie na opiece nieformalnej.  Opiekunami są zazwyczaj członkowie rodziny, sąsiedzi, czy znajomi.  Niestety, większość opiekunów nieformalnych nie posiada wystarczającej wiedzy o udzielaniu takiej pomocy.  Zwłaszcza w sytuacji pogarszania się stanu zdrowia osoby starszej, w tym zmian emocjonalnych i poznawczych.

Życie seniora nie zawsze jest kolorowe.  O tym dlaczego, mówi kampania społeczna Telewizji TVS

Na problem pomocy starszym osobom zwraca uwagę kampania społeczna Telewizji TVS  o charakterze informacyjno-edukacyjnym, realizowana z inicjatywy Zarządu Województwa Śląskiego.  Chodzi w niej o edukację opiekunów nieformalnych osób starszych na temat chorób związanych z wiekiem oraz zasad właściwej opieki.

ZOBACZ MATERIAŁ VIDEO JAKIE PRZYGOTOWALIŚMY

Partnerem kampanii jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.  Kampania sfinansowana jest  z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego

Powiązane artykuły

Zobacz najnowszy odcinek programu Kierunek Zdrowie

Kierunek Zdrowie: Zdrowie seniora, czyli o chorobach nie rozmawiamy

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button