REKLAMA
Kategorie

Ponad 200 osób zatruło się dopalaczami na Śląsku. Wpadli kolejni dilerzy w Katowicach [WIDEO]

Wczoraj wieczorem (12 lipca) policjanci wkroczyli do jednego z mieszkań przy ul. Obrońców Westerplatte w Katowicach. Kiedy mundurowi weszli do środka, z okna wyrzucony został plecak. Znaleziono w nim 125 opakowań substancji psychoaktywnych o łącznej wadze ponad 460 gramów, w tym 80 gramów samego „Mocarza”. Do policyjnego aresztu trafił 20-letni mężczyzna i 18-letnia dziewczyna. Tego samego dnia w centrum Katowic został zatrzymany inny mężczyzna. 31-latek miał przy sobie kilka porcji dopalaczy. Zabezpieczone substancje trafią teraz do badań.

 

Wcześniej w Katowicach i Bytomiu zatrzymano łącznie pięć osób, które sprzedawały "Mocarza". Ma on postać zielonego suszu roślinnego przeznaczonego do palenia. Policjanci już ustalili, że "Mocarz" zawiera składniki, które są wpisane na listę substancji uznanych za narkotyki. 

 

Jak informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego, łącznie w województwie śląskim od czwartku do dziś do godziny 7, odnotowano już 204 przypadki podejrzenia zatrucia dopalaczami. Wśród nic są dwie osoby w stanie krytycznym.

 

W Wodzisławiu Śląskim lekarze walczą o życie 24-latka. Prawdopodobnie wcześniej zażył dopalacze. W sumie do szpitala w Wodzisławiu Śląskim trafiły 3 osoby z objawami zatrucia dopalaczami.

 

Dopalacze o nazwie Mocarz i Kosior sieją grozę w Bielsku-Białej. Z objawami zatruciem tymi specyfikami do szpitala w Bielsku trafiło 5 osób. Życiu tych osób nie zagraża niebezpieczeństwo.

 

Czterech młodych mieszkańców powiatu cieszyńskiego trafiło z objawami zatrucia dopalaczami do szpitali w Sosnowcu i Cieszynie. To młodzi ludzie w wieku od 17 do 26 lat. Jedna z osób do których wezwano pogotowie w chwili przyjazdu ratowników była już nieprzytomna. Zdaniem policji w tych przypadkach chodzi jednak o inny rodzaj dopalacza niż Mocarz.

 

W niedzielę odbyło się robocze spotkanie sztabu kryzysowego wojewody. Po kilku atakach na pracowników pogotowia, podjęto decyzję, że przy wyjeździe karetki do osoby zatrutej dopalaczami, będzie towarzyszyła policja. Dziś odbędzie się kolejne spotkanie poświęcone walce z dopalaczami.

 

Jak poinformował wojewoda śląski, Piotr Litwa, w ubiegłym roku odnotowano ponad 600 przypadków zatruć dopalaczami. W tym już ponad 900. Największą grupę osób, które trafiały pod opiekę lekarzy po zatruciu dopalaczami stanowi młodzież w wieku 15-19 lat. Ale aż 44 przypadki to dzieci w wieku do 14 lat.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button