Kategorie

Ponad 60 lat na kilkuset stronach. Wyjątkowa historia Stadionu Śląskiego w wyjątkowej książce

„Stadion Śląski. Kocioł Czarownic – 1956–2018”. Powstało wyjątkowe wydawnictwo – historia Stadionu Śląskiego w wyjątkowej książce.

 

Przeszło 60-letnia historia obiektu zapisana została na 360 stronach, wzbogacona licznymi fotografiami, ciekawostkami i wypowiedziami znanych postaci ze świata sportu i muzyki.

Opowieść o legendarnym obiekcie rozpoczyna się 20 grudnia 1950 roku, kiedy na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach, podjęto decyzję o budowie stadionu sportowego w dzisiejszym Parku Śląskim. I tak, prowadzona przez pięciu autorów: Pawła Czado, Jerzego Górę, Henryka Grzonkę, Wojciecha Krzystanka i Adama Pawlickiego historia, opisując setki wydarzeń, które miały miejsce na Stadionie Śląskim, dobiega do momentu, w którym piłkarska reprezentacja Polski wraca na Śląski.

W opowieść wplecionych jest wiele anegdot, ciekawych zdarzeń oraz opisów wydarzeń, które działy się w „Kotle Czarownic”. Czytelnicy będą mogli powspominać historyczne mecze polskiej kadry, zmagania Górnika Zabrze w europejskich pucharach, rekord świata Ireny Szewińskiej, koncerty U2 i wiele innych, ciekawych zdarzeń. Książka pozwala poczuć magię stadionu, przenieść się w czasie i zadziwić faktami, które wcześniej znane były niewielu osobom.

Powiązane artykuły

Jak zdradzają autorzy, prace nad stworzeniem książki wymagały wielkiej cierpliwości i skupiały się głównie na gromadzeniu i organizowaniu informacji z archiwum stadionu, czy historycznej prasy. Dzięki temu, dziś wiedza o przeszłości Śląskiego jest usystematyzowana. To pierwsza tego typu kompleksowa monografia tego obiektu.

W uroczystej premierze książki w sali konferencyjnej Stadionu Śląskiego uczestniczył marszałek Wojciech Saługa i prezes zarządu spółki Stadion Śląski Krzysztof Klimosz. -Emocje związane ze Stadionem Śląskim są jak najbardziej też moim udziałem. Bramkę Buncola pamiętam do dziś. To tylko jedno ze znaczących wydarzeń w Kotle Czarownic, których w sumie było tutaj bardzo wiele. To dla mnie zaszczyty i dar od losu, że jako marszałek województwa śląskiego – przedstawiciel samorządu, który sprawuje nad tym obiektem pieczę, mogę być uczestnikiem pisania dalszych rozdziałów pięknej historii Stadionu. Już w najbliższy wtorek na Stadion Śląski wraca piłkarska reprezentacja Polski. W czerwcu i sierpniu zawita tutaj lekkoatletyka na najwyższym poziomie – memoriał Kusocińskiego i Kamili Skolimowskiej WE wrześniu z kolei Grand Prix Europy na żużlu. Piszemy historię Stadionu na nowo. Kocioł Czarownic wraca do gry – powiedział marszałek Saługa.

W spotkanie wzięły udział także wielkie postaci, które tworzyły historię obiektu: Antoni Piechniczek, Stanisław Oślizło, Jerzy Szczakiel czy Zygmunt Hanusik. Nie zabrakło ich własnych wspomnień i wyjątkowych przeżyć.

Sprzedaż książki ruszy 27 marca br. podczas meczu Polska – Korea Południowa. Będzie ona dostępna w specjalnie oznaczonych stoiskach z gadżetami Stadionu Śląskiego w promocyjnej cenie 79,00 zł.
(źr:slaskie.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button