Kategorie

Porozumienie ws. Kompanii Węglowej: Klęska ekonomii czy sukces związkowców? [KOMENTARZE]

Premier Ewa Kopacz, która przyjechała do Katowic aby podpisać wypracowane przez 3-dniowe rozmowy delegacji rządowej i związkowców porozumienie podkreślała, że dokument to nie tylko ratowanie samych kopalń KW S.A. ale przede wszystkim miejsc pracy. "Naprawianie polskiego górnictwa to ratowanie miejsc pracy, polskie górnictwo może być bardziej ekonomiczne, ekonomicznie zdrowe. Dzięki porozumieniu górnicy będą mieli zagwarantowane miejsce w rozwijającej się części zdrowej Kompanii Węglowej, Nowej Kompanii Węglowej"  – mówiła Kopacz w Katowicach.

 

 

-Chciałbym podziękować górnikom, ich rodzinom, mieszkańcom Śląska, za to, że byliście razem, za to, że byliście z nami. Było warto – powiedział po podpisaniu porozumienia Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności. – Porozumienie jest trudne, ale dobre. Doprowadziliśmy do tego, że program polskiego górnictwa nie jest zagrożeniem likwidacji jego dużej części. Jest to trudny program naprawczy. Pewnie nie zdarzy się tak, że kogoś nie będzie boleć, ale najważniejsze jest, że utrzymaliśmy przy życiu miejsca pracy i kopalnie, które miały być skazane na szybką likwidację. Teraz w rękach ludzi, zarządów spółek i związków zawodowych  jest to, jak te kopalnie i jak nowa Kompania będzie funkcjonować – dodał Dominik Kolorz.

 

 

Zapisy porozumienia, ale przede wszystkim daleko idący ze strony rządu kompromis szeroko komentują także samorządowcy, którzy ramię w ramię z górnikami bronili zagrożonych likwidacją kopalń. "-Trudno ukrywać radość, że górnicy którzy od wielu dni nie widzieli swoich rodzin wracają do domu. Dziękuję górnikom ruchu Makoszowy za współpracę w walce o tożsamość naszego regionu. Dziękuję związkom za efektywne współdziałanie. Dziękuję także samorządowcom. Mam nadzieję, że teraz zmiany zachodzić będą już w oparciu o dialog społeczny" – napisała na swoim facebooku Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

 

 

"-Jak już zapewne wiecie kopalnia "Pokój" będzie fedrować dalej. Związkowcy zrobili swoje, teraz do akcji wkraczamy my – samorządowcy. Czas na tworzenie programu dla Śląska. Pierwsze spotkanie już w najbliższą środę w Bytomiu" – poinformowała Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

 

 

Porozumienie między rządem i związkami zawodowymi, zmieniające zasady restrukturyzacji kopalni Kompanii Węglowej podpisano w Katowicach w sobotę, 17 stycznia. Zmodernizowany program naprawczy KW S.A. odchodzi od pomysłu likwidacji 4 kopalń spółki – KWK Brzeszcze, KWK Sośnica Makoszowy, KWK Bobrek-Centrum i KWK Pokój. Kopalnie będą restrukturyzowane, a te, które będą łączone – przed wdrożeniem planu naprawczego zostaną wcześniej podzielone. Zmodernizowano także pakiet socjalny. Będą dodatkowe urlopy przedemerytalne dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla, zniesiono jednorazowe odprawy dla pracowników dołowych, zwiększono także poziom odpraw dla pracowników powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button