Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Poślizgnąłeś się na chodniku? Możesz liczyć na spore odszkodowanie

Poślizgnąłeś się na chodniku? 40 tysięcy złotych odszkodowania za wypadek na śliskim chodniku? Na tyle można liczyć. W niektórych przypadkach, nawet i na więcej.

 

 

Poślizgnąłeś się na chodniku? Możesz liczyć na spore odszkodowanie, ale to nie takie proste.

Należy posiadać solidne dowody. Poniżej podpowiadamy o co i w jaki sposób można się ubiegać. 

Powiązane artykuły

Zima jak zwykle zaskoczyła zarówno drogowców, jak i pieszych. Tak silnych opadów nie widzieliśmy już od dłuższego czasu. Służby porządkowe nie nadążają z pozbywaniem się śniegu z dróg i chodników, a to w połączeniu z mrozem może rodzić prawdziwe kłopoty. 

Wypadek na chodniku, co robić? 

Po pierwsze, aby uzyskać odszkodowanie z tytułu wypadku na oblodzonym lub zaśnieżonym chodniku (drodze, placu czy parkingu) należy udokumentować miejsce wypadku – najlepiej zrobić zdjęcie. 

Wówczas należy udowodnić, że doszło do zaniedbania utrzymania nieruchomości w należytym stanie.

Po drugie, jeżeli są świadkowie wypadku, powinno się spisać od nich zeznania lub wziąć namiary w celu dalszego kontaktu. Jeżeli sytuacja jest na tyle poważna, że na miejsce są wzywane służby ratunkowe – to należy to również odnotować i udokumentować. 

Wysokość odszkodowania 

Co do zasady, odszkodowania w tego typu sytuacjach sięgają rzędu 1-2 tysięcy złotych. Jednak w niektórych przypadkach wysokość odszkodowania może sięgać nawet 40 tysięcy złotych. 

Za 1 procent trwałego uszczerbku kwota ta wynosi od 2 tysięcy zł u osoby dorosłej, z kolei w przypadku małoletniego od 3 tysięcy zł. 

Najczęściej dochodzi do skręcenia kostek, złamań kończyn, a także urazów głowy czy kręgosłupa oraz zgonów. W tych ostatnich przypadkach odszkodowanie może być liczone w setkach tysięcy złotych. 

Poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie, zwrot kosztów leczenia, a także utraconą wysokość wynagrodzenia, jeżeli nie może wykonywać swojej pracy. 

Do kogo zgłosić szkodę? 

Jak informuje Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group: „Poszkodowany może zgłosić szkodę z polisy OC w życiu prywatnym, gdy nieruchomość należy do osoby fizycznej lub OC z tytułu posiadanego mienia, gdy właścicielem nieruchomości jest firma czy administracja miejska. Roszczenie jest zasadne, gdy wypadek można zakwalifikować jako winę właściciela nieruchomości”. 

 

mps

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button