Kategorie

Powódź na Śląsku: Przekroczone stany alarmowe rzek, coraz więcej podtopień, zalane drogi!

Pogotowie przeciwpowodziowe na terenie całego województwa śląskiego ogłosił wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek. W stan podwyższonej gotowości postawiono wszystkie służby, w tym ok. 4 tys.strażaków. Najgorzej sytuacja powodziowa wygląda w rejonie Krzyżanowic. Tu w sobotę, 29 kwietnia woda cały czas się podnosi.

 

Fatalnie sytuacja wygląda w rejonie zlewni górnej Odry. Jak czytamy w raporcie Centrum Zarządzania Kryzysowego, w związku ze spływem wód opadowych w zlewni górnej Odry przewiduje się dalsze wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów alarmowych. Przekroczenia stanów alarmowych na Odrze mogą sięgać do 80-110 cm. W zlewniach dopływów prognozowane są dalsze wzrosty i wahania stanów wody z lokalnymi przekroczeniami stanów alarmowych.

Nie lepiej sytuacja wygląda w zlewni górnej Warty:
W związku z występującymi oraz prognozowanymi opadami deszczu, w ciągu najbliższej doby na górnej Warcie i jej dopływach przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanu alarmowego w Mstowie (Warta) oraz stanu ostrzegawczego w Kulach (Liswarta). Stany ostrzegawcze utrzymywać się będą w Kręciwilku (Warta) i w Niwkach (Liswarta)

Powiązane artykuły

 

Wojewoda i Komendant PSP zapewniają, że nie ma powodów do niepokoju. Sytuacja w zbiornikach wodnych województwa jest opanowana, a wszystkie służby są gotowe do działania.

Z udziałem wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka odbyło się dzisiaj w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego przeanalizowana została sytuacja hydrologiczna w województwie. W związku z intensywnymi opadami podniósł się bowiem poziom wód w rzekach i zbiornikach, a w niektórych gminach wprowadzono stan alarmowy lub ostrzegawczy. Na taką sytuację przygotowane są jednak wojewódzkie służby straży pożarnej. – W pogotowiu mamy łącznie blisko 4 tys. strażaków PSP i OSP – zapewnia komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Jacek Kleszczewski. Strażacy przede wszystkim pomagają w wypompowywaniu wody, ale także na bieżąco monitują stan wód w zagrożonych rzekach i zbiornikach wodnych. Najwięcej interwencji miało miejsce w powiecie częstochowskim i lublinieckim. Gotowość do działania w zabezpieczeniu nie tylko ludzi i ich mienia, ale też zwierząt wyraziły wszystkie wojewódzkie służby uczestniczące w posiedzeniu, w tym także Wojewódzki Inspektorat Weterynarii.

Po posiedzeniu wojewoda wraz z komendantem Kleszczewskim uczestniczyli w wideokonferencji zwołanej z inicjatywy Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka. Podczas konferencji wojewoda przedstawił sytuację hydrologiczną w województwie oraz stan przygotowania służb. Po południu wojewoda udał się też do Pawłowic, by sprawdzić stan wody i wałów przeciwpowodziowych. Przy zbiorniku w Pawłowicach sytuacja jest najtrudniejsza, ale – jak podkreśla komendant Kleszczewski – większego zagrożenia nie ma, a podejmowana działania mają charakter przede wszystkim profilaktyczny.

– Warto podkreślić, że wszystkie zbiorniki retencyjne w naszym obszarze również mają w tej chwili prawie stuprocentowe moce przyjęcia wody, w związku z powyższym to zagrożenie powodziowe jest w tej chwili minimalne. Niemniej jednak chcemy mieć absolutnie rękę na pulsie i sprawdzamy wszystkie wały, urządzenia, stany wodne, sprawdzamy łączność, stany osobowe, dyżury, tak aby mieć pewność, że na wypadek jakiegoś zagrożenia jesteśmy w stu procentach gotowi – zaznaczył wojewoda. Sytuacja w zbiornikach wodnych w województwie jest opanowana, służby są w pełni gotowe do działania, a z danych hydrologicznych i meteorologicznych można wnioskować, że stan wód będzie sukcesywnie opadać. Wojewoda podkreślił, że została przedstawiona również informacja pogodowa przez Instytut Meteorologii w Warszawie, gdzie z każdą godziną warunki meteorologiczne będą coraz bardziej optymistyczne, czyli można zakładać, że to pogotowie, które jest w tej chwili zarządzone prawdopodobnie w najbliższych godzinach i dniach powinno stwierdzić, że tego zagrożenia już nie ma i należy je odwołać.

 

W związku z zalaniami i podtopieniami posesji i obiektów, strażacy w województwie śląskim w ciągu minionej doby interweniowali już prawie 600 razy! Podtopienia i rozlewiska wystąpiły już w Rybniku, Jastrzębiu Zdroju i Mstowie. Woda wyrządziła także sporo szkód w Zawierciu.

 

Informacje z PCZK:

 

powiat będziński – Wystąpienie rzeki Czarna Przemsza na terenie sołectwa Żelisławice (gm. Siewierz) – podtopionych 5 posesji oraz budynki gospodarcze.

 

powiat bielski – uszkodzenia w strukturze dróg na skutek intensywnych opadów deszczu i wezbraniach potoków górskich na terenie Szczyrku: podmycia skarp dróg – ul. Saneczkowa, ul. Skrzyczeńska, ul. Kwiatowa. Uszkodzone przepusty – ul. Beskidzka na potoku Bieniatka, ul. Kolorowa, ul. Szczytowa, ul. Skrzyczeńska, ul. Wiślańska, ul. Kwiatowa.

 

powiat bieruńsko-lędziński – W rejonie pompowni KWK Ziemowit-Piast przy ul. Jagiełły zalane zostały tereny o powierzchni ok. 10 ha, w tym budynki mieszkalne i gospodarcze. Rozlewisko powstało w wyniku niedostatecznego odprowadzenia wód z niecki przez pompownię Bijasowice II. Zalanie terenów rolnych w rejonie mostu na DW 931 – ciek Korzeniec – ok. 20 ha. Lokalne podtopienia

 

Bytom – 28.04.2017r. godz. 09:10 ordynator Oddziału Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 informuje, że w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi zalewany jest w/w oddział. W związku z tym szpital nie jest w stanie przyjmować nowych pacjentów. Pacjenci obecni na oddziale zostali rozdysponowani po innych oddziałach szpitala. Nie było konieczności ewakuowania pacjentów.

 

Chorzów – godz.19:00 Chorzów ul. Armii Krajowej. Nieszczelne poszycie dachowe i obfite opady spowodowały zalanie pustostanów i mieszkań znajdujących się poniżej. Brak osób poszkodowanych. Zdecydowano, że w budynku odcięty zostanie prąd do czasu osuszenia ścian. Administrator budynku zapewnił lokatorom zakwaterowanie zastępcze do czasu wyeliminowania w/w zagrożenia i możliwości użytkowania budynku. Lokatorzy: sześć osób (dwie rodziny: cztery osoby dorosłe + dwoje dzieci) zostały zakwaterowane w Hotelu.

 

powiat cieszyński – Cieszyn: nieprzejezdna ulica Mleczna. Dębowiec: nieprzejezdna ul. Szkolna. Zebrzydowice: lokalne podtopienia (zalane łąki). Chybie: lokalne podtopienia pól uprawnych. Ustroń: niedrożny przepust i zalana piwnica na ul. Bładnickiej. ul. Główna w Pruchnej od skrzyżowania z ul. Stawową do skrzyżowania z DK-81 w Drogomyślu wyłączona z ruchu.

 

powiat pszczyński – lokalne podtopienia. Umacnianie grobli na cieku Pawłówka w Pawłowicach przy ul. Wyzwolenia (gm. Pawłowice). W związku z przelewaniem się wody przez ul. Starorzeczną w gm. Miedźna w m. Gilowice podjęto decyzję o jej zamknięciu.

 

powiat wodzisławski – lokalne podtopienia, zalane piwnice

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button