REKLAMA
Kategorie

Praca dla 150 osób w Bytomiu! Jest na to ponad pół miliona złotych

-Od 2008 roku, od kiedy rozpoczęliśmy program, cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem zarówno osób, które chcą wrócić na rynek pracy, jak i pracodawców – mówi Barbara Ender z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Skierowany jest on do osób długotrwale bezrobotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, bez prawa do zasiłku, które są klientami MOPR-u. Kierowani są oni do pracy w jednostkach budżetowych i organizacjach pozarządowych zajmujących się pomocą społeczną i charytatywną. -To dla tych ludzi pierwszy krok w kierunku poszukiwania pracy – mówi Barbara Ender. Zadania, z którymi muszą się zmierzyć często nie wymagają dużych kwalifikacji, zatrudniani są na przykład na stanowisku pomocy kuchennej, pomocy biurowej, konserwatora czy portiera. Jednak warto podkreślić, że wielu z nich daje z siebie wszystko i po skończonym programie zostają u danego pracodawcy zatrudnieni.

 

Na przykład w 2013 roku w programie udział wzięły 323 osoby, a pracę znalazły 33. W roku 2014 przystąpiło do programu 226 osób, z czego 6 zostało zatrudnionych. W ubiegłym roku w Pracach Społecznie Użytecznych wzięło udział 185 osób, a 14 z nich znalazło pracę (w tym 5 osób w miejscu wykonywania programu). -Te statystyki pokazują, że założenia programu są właściwe – mówi Barbara Ender. Ludzie, którzy wychodzą z domu w poszukiwaniu pracy, wykonując konkretne zadanie, nabierają pewności siebie i pukając później do potencjalnego pracodawcy, mogą przedstawić konkretny argument – „zależy mi na pracy, szukam jej i sprawdzam się” – dodaje Ender.

 

Powiązane artykuły

Co ważne – za udział w programie, jego uczestnicy otrzymują konkretne wynagrodzenie. To 8,10 zł za godzinę. Środki na ten cel pochodzą w 40% z budżetu gminy Bytom, a w 60 % z Powiatowego Urzędu Pracy, ze środków Funduszu Pracy. Rekrutacją uczestników do programu zajmują się działający w terenie pracownicy socjalni MOPR. W 2015 oku był on realizowany w 58 jednostkach, na przykład w: Przedszkolu Miejskim nr 4, Szkole Podstawowej nr 38, Gimnazjum nr 2, Zespole Szkół Technicznych, Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5, Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej „Bezpieczny Dom”, Miejskim Ośrodku Opiekuńczym, Środowiskowej Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej „Promyk św. Brata Alberta” i Specjalnym Ośrodku Wychowawczym nr 1.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button