Kategorie

Prezydent Andrzej Duda nie podpisze lex TVN. Będzie veto!

Jest decyzja prezydenta Andrzeja Dudy ws. lex TVN. Prezydent nie podpisze nowelizacji ustawy medialnej. Prezydent ustawę zawetuje, co oznacza skierowanie lex TVN ponownie do Sejmu.

 

  • Prezydent Andrzej Duda ogłosił decyzję ws. nowelizacji ustawy medialnej

  • Weto ws. lex TVN oznacza, że nowela ustawy wraca do Sejmu

  • Większość politycznych obserwatorów nie miało wątpliwości co do spodziewanego weta ustawy

Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Podzieliłem zdanie większości rodaków, z którymi rozmawiałem, że kolejna niepokojąca, czy jątrząca sprawa, kolejne spory nie są nam potrzebne – poinformował Prezydent Andrzej Duda.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Uchwała antysmogowa wejdzie w życie za kilka dni. Kopcenie będzie nielegalne

Powiązane artykuły

Obowiązkowe szczepienia w Polsce od 1 marca 2022. Kto musi się zaszczepić?

W jednych miastach zbierają, w innych sadzą. Co zrobić z choinką po świętach?

Lex TVN bez podpisu prezydenta. Andrzej Duda zapowiedział weto

Prezydent Andrzej Duda swoją decyzję ogłosił w poniedziałek, 27 grudnia. Weto lex TVN uznał za jedyne słuszne rozwiązanie sytuacji, przypominając, że już w sierpniu zwracał uwagę na to, że (…) umów trzeba dotrzymywać i dla nas Polaków jest to kwestia honorowa – mówił prezydent.

Prezydent Duda argumentując swoje weto wobec lex TVN zwrócił uwagę na traktat między Polską a USA z 1990 roku o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych. – W tym traktacie m.in. jest mowa o ochronie inwestycji amerykańskich w Polsce. Jest tam taka klauzula, która mówi, że wyłączone spośród tego mogą być inwestycje, które są związane z mediami, inwestycje w media, radio czy telewizję, ale dotyczy to inwestycji przyszłych – podkreśla prezydent Andrzej Duda.

–Jeśli zawarliśmy umowę, musimy jej dotrzymywać. Wtedy będziemy mogli mówić, że jesteśmy honorowym narodem – dodał.

– W momencie, w którym TK zajmuje się wnioskiem Prezydenta w trybie prewencyjnym, to wniosek i cała ustawa rozpatrywane są przede wszystkim w aspekcie wyłącznie zgodności z przepisami Konstytucji. Traktat oczywiście ma powiązanie z Konstytucją, ale wyłącznie w powiązaniu o charakterze pośrednim poprzez artykuł 9 i inne przepisy Konstytucji. Nie mogę zatem na 100% jako Prezydent powiedzieć, że trybunał na pewno odniósłby się do kwestii samego przestrzegania traktatu polsko–amerykańskiego jako takiego, a ta kwestia z mojego punktu widzenia jest niezwykle istotna – akcentował Andrzej Duda.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:


Weto lex TVN. Prezydent Andrzej Duda nie podpisze noweli ustawy medialnej

Prezydent ocenił, że ograniczenia możliwości posiadania udziałów lub akcji w podmiotach medialnych przez kapitał zagraniczny powinny być w Polsce wprowadzone, „ale powinny być wprowadzone na przyszłość”.

– Dla tych, którzy będą chcieli w naszym kraju, w przyszłości, po wejściu przepisów w życie zainwestować. Wtedy będą oni wiedzieli w jakich warunkach i na jakich warunkach tą inwestycje mogą prowadzić – doprecyzował. Podkreślił, że takie rozwiązania funkcjonują w wielu krajach. Przywołał przykład Francji, Hiszpanii, Niemiec i innych państw europejski, a także USA.

– Apeluję, by Sejm przyjął odpowiednie rozwiązania ws. ograniczenia udziału podmiotów zagranicznych w spółkach rynku medialnego, ale żeby zrobić to na przyszłość, w sposób uporządkowany, bez wrzutek legislacyjnych – podsumował.


Śledztwo pod choinkę? Detektyw Monk od grudnia w Telewizji TVS!


 

źr: Kancelaria Prezydenta RP
red: W.Żegolewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button