REKLAMA
Kategorie

Prezydent USA wybrany! Hillary Clinton pokonała Donalda Trumpa!

Tak zdecydowała 8 listopada rudzka młodzież podczas symulacji wyborów amerykańskiej głowy państwa. Przedstawicielka Demokratów zdobyła 423 głosy. Na Donalda Trumpa z Partii Republikańskiej oddano 117 głosów elektorskich.  Ogłoszenie wyników odbyło się w Zespole Szkół Ogólnokształcących  nr 4 im. H. C. Hoovera w Rudzie Śląskiej. Była to już trzecia inicjatywa tego typu. Wzięło w niej udział 16 szkół z terenu całego miasta.

 

Stany zostały przydzielone według ilości uczniów w poszczególnych szkołach i następnie przypisane konkretnym klasom. Każda klasa otrzymała tyle głosów elektorskich, ile przypada na dany stan. Przed wyborami przeprowadzono wśród uczniów prelekcje wyjaśniające zawiłości amerykańskiego systemu wyborczego, który jest bardzo skomplikowany. – Symulacja wyborów to piękna lekcja demokracji dla młodzieży – tłumaczyła Iwona Marek, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w ZSO nr 4, jedna z organizatorek wydarzenia. – Kształtuje postawy obywatelskie i wymaga znajomości sytuacji politycznej Stanów Zjednoczonych, jak również życia publicznego. Starsza młodzież ma już szerszą wiedzę i swoje własne poglądy na politykę, także tę amerykańską. Cieszy nas, że do naszej zabawy zgłosiło się tyle szkół i tyle klas – podkreśliła.

 

-To fajna zabawa, poprzez którą możemy się wiele nauczyć – podkreślała Daria Sobczyk, kadet w klasie policyjnej ZSO nr 4. – Uczymy się, że nasz wybór powinien być rzetelnie przemyślany, bo musimy później ponosić konsekwencje swoich wyborów. To dobra lekcja demokracji, ale również systematyczności, bo całe wydarzenie musieliśmy  przygotować na czas – dodała. -Myślę, że każdy uczeń woli aktywnie brać udział w zajęciach, czegoś doświadczyć, niż tylko słuchać nauczyciela czy czytać podręczniki – mówił Paweł Jankowski z klasy wojskowej ZSO nr 4. – Nasz patron, Herbert Clark Hoover, zawsze podpowiada nam, kto wygra. Myślę, że i tym razem się nie pomyliliśmy – podsumowuje.

 

Jak dotąd wyniki symulacji pokrywały się z oficjalnymi rezultatami prawdziwych wyborów w USA. Pierwsze szkolne wybory prezydenta USA odbyły się w Rudzie Śląskiej w roku 2008, kiedy o fotel prezydenta ubiegali się Barack Obama oraz John McCain. Drugie zaś w roku 2012. Wtedy o fotel walczyli Barack Obama oraz Mitt Romney. W tegorocznej symulacji wzięły udział gimnazja nr: 2, 3, 5, 8, 9, zespoły szkół ogólnokształcących nr: 1, 2, 3, zespoły szkół ponadgimnazjalnych nr: 1, 2, 4, 5, 6, 7, Zespół Szkół nr 5, Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4.

 

Mimo, że wybory prezydenckie w USA mają charakter powszechny, to nie są bezpośrednie. Obywatele posiadający czynne prawo wyborcze decydują o tym, który z kandydatów otrzyma głosy elektorskie przypisane do poszczególnych stanów. O tym, kto zostanie prezydentem ostatecznie decydują głosy kolegium elektorskiego. Kolegium elektorów liczy 538 członków i głosuje w grudniu. Według Konstytucji Stanów Zjednoczonych prezydentem może być obywatel amerykański mający co najmniej 35 lat, urodzony na terenie Stanów Zjednoczonych i mieszkający na terenie USA przez co najmniej 14 lat. Prezydent jest głową państwa i naczelnym dowódcą sił zbrojnych, a także przywódcą partyjnym i kierownikiem administracji. Powołuje również funkcjonariuszy państwowych (w tym sędziów sądów federalnych). Ta sama osoba może sprawować urząd maksymalnie przez dwie 4-letnie kadencje. Amerykanie wybierają prezydenta i wiceprezydenta co cztery lata, zawsze w pierwszy wtorek po pierwszym poniedziałku listopada.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button