reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Problem dziecięcych uzależnień. Rozmowa ze specjalistą

Świat przyśpiesza. Mamy obecnie wiele udogodnień, jednak przyszło nam mierzyć się także z nowymi problemami, i wyzwaniami. Jednym z nich są uzależnienia dzieci.

 

 

Źródeł uzależnień może być wiele, od gier komputerowych, nadmiernego korzystania z telefonu, po narkotyki. Statystyki z roku na rok coraz bardziej przerażają. Z uzależnieniami borykają się coraz młodsze dzieci.

O problemach najmłodszych porozmawiamy z Aleksandrą Bonk – Specjalistką psychoterapii uzależnień w procesie certyfikacji, pedagogiem.

Powiązane artykuły

Na czym dokładnie polega Twoja praca? 

Moja praca polega na prowadzeniu terapii indywidualnej, oraz grupowej podczas której pomagam osobom uzależnionym poznać ich chorobę, mechanizmy, które nimi rządzą i przyczyny, dla których w uzależnienie weszli. Pomagam im także w zmaganiach o trzeźwość, oraz w procesie budowania nowych, zdrowych nawyków.

Pracujesz tylko z dziećmi, czy także z dorosłymi? Z którą grupą pracuje się łatwiej?

Pracuje zarówno z dorosłymi jak i z dziećmi.  Ale dlaczego szczególnie lubię dzieci i młodzież?

To grupa, która jest bardzo szczera, poszukuje swojej drogi i kontakt z nimi jest bardzo przyjemny. Poza tym, często czuję, że są na straconej pozycji, że nie są traktowani poważnie, że nie ma dorosłych, którzy są po ich stronie i bardzo się cieszę, gdy mogę im to dać.

Czy tego typu praca jest dużym obciążeniem psychicznym? 

To pewnie zależy. Dla mnie osobiście nie. Bardzo dobrze czuje się w swojej roli, znam zasady dbania o higienę umysłu i staram się je stosować. Zazwyczaj historie pacjenta potrafię zostawić w gabinecie po jego wyjściu. A jesli coś zostanie we mnie dłużej, to staram sie takie przypadki superwizjować, by rozumieć, co takiego się stało, że dana historia została mi w głowie.

Z jakimi uzależnieniami dzieci/młodzież boryka się najczęściej?

Dużo młodych ludzi eksperymentuje z substancjami psychoaktywnymi. Dzieci znowu uzależnione są od ekranów.

Jakie były najcięższe przypadki, jakie spotkałaś?

Nastolatki, którym łatwiej było wymienić, czego nie brały niż to, co brały, miały problem z powikłaniami w postaci zaburzeń psychotycznych.

Jak często podczas rozmów z dziećmi dowiadujesz się o sprawach, co do których jesteś zobowiązana, aby powiadomić policję? Jakie są to wówczas przypadki?

Na dzień dzisiejszy jeszcze mi sie nie zdarzył taki przypadek. Ale jeśli chodzi o to, co należy zgłaszać to przemoc, oraz nadużycia seksualne.

 

Skarżyńska

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button