Problemy z dodatkiem węglowym. Urzędnicy nie mogą przyjmować wniosków
Od dziś miał ruszyć proces składania wniosków o dodatek węglowy. Niestety, nic z tego. Urzędnicy w gminach nie są w stanie przyjmować wniosków ze względu na brak rozporządzenia, którego w dalszym ciągu rząd nie opublikował.
Jak donosi Business Insider, do dziś nie zostało opublikowane rządowe rozporządzenie, które miałoby ustalić m.in. wzór wniosku o dodatek węglowy. Dlatego też urzędnicy nie są w stanie przyjmować wniosków o ten właśnie dodatek.
Wniosku nie można złożyć również przez internet. Co prawda sam wzór wniosku został już ujawniony, ale nie w formie rozporządzenia, jak wymagają tego przepisy – czytamy na stronie Business Insider.
Dodatek węglowy – dla kogo?
Dodatek dla gospodarstwa domowego wynosi 3 tys. zł, a świadczenie jest niezależne od dochodu. Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest:
- kocioł na paliwo stałe
- kominek
- koza
- ogrzewacz powietrza
- trzon kuchenny
- piecokuchnia
- kuchnia węglowa
- piec kaflowy na paliwo stałe,
zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do CEEB – centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego.