Kategorie

Próby samobójcze u dzieci i młodzieży. Niepokojące dane policji

Próby samobójcze wśród dzieci i młodzieży są niestety coraz częstszym zjawiskiem. Z danych przekazanych przez Komendę Główną Policji wynika, że w 2021r. popełniono o 500 prób samobójczych więcej, w stosunku do poprzedniego roku. W sumie doszło do 1 339 prób samobójczych z udziałem dzieci i młodzieży.

 

Ze statystyk wynika, że najczęściej to dziewczyny z przedziału wiekowego 13-18 lat chcą odebrać sobie życie. Do tej pory najmłodsze dziecko w Polsce, które popełniło samobójstwo miało zaledwie 8 lat.

Dlaczego dzieci i młodzież podejmują próby samobójcze

Do najczęstszych powodów zalicza się czynniki społeczno-kulturowe oraz niski status społeczno- ekonomiczny. Kolejnymi motywami mogą być traumatyczne przeżycia, przemoc w rodzinie, uzależnienia czy zaburzenia psychiczne.
Dzieci z racji niedojrzałości emocjonalnej popełniają także samobójstwa w wyniku plotek, czy pomówień. Często rówieśnicy, czy nawet sami dorośli nie zdają sobie sprawy, jak bardzo ich komentarze, czy niesprawiedliwe oceny mogą wpłynąć na stan psychiczno-emocjonalny u młodej osoby.

Innymi czynnikami, które mogą przyczynić się do podjęcia próby samobójczej jest bulling oraz cyberbulling. Oba zjawiska dotyczą osaczenia, nękania – wszelkich form dręczenia. Druga z nazw dotyczy sytuacji, które mają miejsce w przestrzeni internetowej, w której dzieci oraz młodzież spędzają coraz więcej czasu. Pomimo świata wirtualnego, ich uczucia są jak najbardziej realne. Jak wykazują badania, do prób samobójczych dochodzi częściej, jeżeli dziecko było dręczone w przestrzeni szkolnej, poprzez dezaprobatę rówieśników, przemoc słowną czy fizyczną.

Z danych, które opracowano w Dolnośląskiej Szkole Wyższej wynika, że aż u 40% nastolatków pojawiają się objawy depresji. W ostatnim czasie duży wpływ na taki stan miała izolacja społeczna.

Szczególnie należy uczulić rodziców, aby zwracali większą uwagę na stany emocjonalne swoich dzieci. Jest to jednak trudne zadanie, gdyż w okresie nastoletnim, wahania nastrojów, okresy buntów, wydają się stanem przejściowym związanym z dojrzewaniem. Nie mniej jednak wszelkich niepokojących stanów, nie można bagatelizować. Należy także zachować czujność w przypadku odbieranych przez dzieci treści w internecie. Ostatnia gra o nazwie „niebieski wieloryb” przyczyniła się do śmierci aż 130 dzieci.

 

Skarżyńska


Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button