Profilaktyka jest ważna. „Badam się. Zapobiegam”, czyli bezpłatna akcja Akademii Śląskiej
„Badam się. Zapobiegam” – to bezpłatna ogólnodostępna akcja profilaktyczna organizowana przez Akademię Śląską pod patronatem Telewizji TVS.
Jej celem jest promocja zdrowego stylu życia, profilaktyki w zakresie chorób cywilizacyjnych. Jest to doskonała okazja do wykonania niektórych badań bezpłatnie, konsultacji z lekarzem, fizjoterapeutą czy dietetykiem. Będzie można się dowiedzieć jak często wykonywać dane badania w zależności od płci i wieku.
Akademia Śląska po raz kolejny organizuje akcję profilaktyczną „Badam się. Zapobiegam”, która odbędzie się na terenie Akademii Śląskiej przy ulicy Rolnej w Katowicach już 17 grudnia 2022 roku. Do bezpłatnych badań zachęcają Członkowie Studenckiego Koła Naukowego IHCE wraz z opiekunem koła Profesorem Akademii Śląskiej dr hab. n. med. i n. o zdr. Beniaminem Grabarkiem.
O akcji i profilaktyce opowiedział nam Lek. Piotr Michalski z Akademii Śląskiej.
Na czym polega akcja „Badam się. Zapobiegam”?
Lek. Piotr Michalski: To bezpłatna ogólnodostępna akcja profilaktyczna organizowana przez Akademię Śląska, której celem jest promocja zdrowego stylu życia oraz profilaktyki w zakresie chorób cywilizacyjnych. Jednocześnie jest to doskonała okazja do wykonania niektórych badań bezpłatnie, konsultacji z lekarzem, fizjoterapeutą, czy dietetykiem.
Jakie badania można wykonać w ramach akcji?
Lek. Piotr Michalski: Zupełnie bezpłatnie będzie można dokonać pomiaru masy ciała, ciśnienia tętniczego, saturacji i tętna, ale będzie możliwość wykonania także ekg oraz usg jamy brzusznej. Ponadto przygotowaliśmy możliwość konsultacji z lekarzem w zakresie modyfikacji stylu życia oraz zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. Będzie dostępny również fizjoterapeuta, który przedstawi kilka wskazówek w zakresie profilaktyki chorób narządu ruchu (kręgosłup, kolana), a dla kilkudziesięciu chętnych będzie możliwa ocena podstawowych parametrów laboratoryjnych, takich jak (glukoza, elektrolity, morfologia). Będzie także krótki ogólnodostępny wykład o suplementach diety.
Dlaczego badania profilaktyczne są tak ważne?
Lek. Piotr Michalski: Należy sobie uświadomić, że choroby cywilizacyjne takie jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz hipercholesterolemia sprzyjają powikłaniom sercowo – naczyniowym w przyszłości, zatem zwiększają ryzyko zawału mięśnia sercowego, czy udaru niedokrwiennego mózgu. Mało tego. Już na etapie stanu przedcukrzycowego, czyli nieprawidłowej glikemii na czczo (gdy stężenie glukozy na czczo mieści się w przedziale 100-125mg/dla) lub nieprawidłowej tolerancji glukozy (gdy w teście OGTT otrzymujemy wynik w między 140- 200mg/dla) obserwujemy tak samo duże ryzyko powikłań, jak w cukrzycy. Co ciekawe, do takich czynników ryzyka, które zmniejszają dlugość naszego życia należy także akcje serca w spoczynku powyżej 85/min (tętno w spoczynku powyżej 85/min). Czyli nawet pozornie zdrowy pacjent z wynikiem glukozy na czczo 105mg/dl albo tętnem 90/min z dużym prawdopodobieństwem przedwcześnie zachoruje na zawał mięśnia sercowego, co spowoduje ostatecznie skrócenie jego życia. Zatem badania profilaktyczne dają możliwość szybkiego reagowania poprzez zmianę stylu życia i leczenie, czyli sprzyjają wydłużeniu naszego życia oraz zwiększają liczbę lat przeżytych w komforcie.
Kto powinien wykonywać badania profilaktyczne?
Lek. Piotr Michalski: W ostatnim okresie czasu otyłość i jej powikłania dotykają coraz większe i młodsze grono osób, zatem badania profilaktyczne powinni wykonywać wszyscy ludzie. W końcu lepiej zapobiegać lub szybko leczyć i żyć dłużej.
Jak często takie badania można/powinno się wykonywać?
Lek. Piotr Michalski: Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia. Jeżeli ktoś prowadzi zdrowy styl życia to będzie wymagał badań rzadziej, a jeżeli ktoś cierpi na otyłość to niestety ma zwiększone ryzyko chorób i pewnie czekają go częstsze wizyty u lekarza. Dlatego jest jeden pomiar, który możemy kontrolować nawet każdego dnia, a jest nim pomiar masy ciała. W końcu każdy zrzucony nadmiarowy kilogram to kilkunastoprocentowa redukcja ryzyka przedwczesnego zgonu, a zatem wydłużenie życia.
Akademia Śląska zamiast WST. Zmiana statusu uczelni z Katowic [WIDEO]