reklama
Kategorie

Przerobione maski do nurkowania i wydrukowane w 3d. Przyłbice trafiają do szpitali [WIDEO]

500 przyłbic trafiło dziś do Szpitala im. prof. Gibińskiego w Katowicach. Będą wykorzystywane zarówno przez personel pracujący na izbach przyjęć, jak i ten w poradniach oraz na oddziałach.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: 5 tysięcy za wycieczkę do lasu, albo na myjnię! To nie żart!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

To jest w pewien sposób zapewnienie bezpieczeństwa zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego. Dlatego jeśli mamy maseczki, to są one jednorazowe, jednorazowego użytku. Jeśli są to przyłbice albo okulary, to możemy to dezynfekować i użyć wielokrotnie – mówi prof. dr hab. n. med. Michał Holecki, Szpital Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego w Katowicach.

Przyłbice trafiły do szpitala za sprawą firmy JBL. To pierwsza taka partia, bo w najbliższym czasie do placówek medycznych na terenie województwa śląskiego ma zostać przekazanych łącznie 10 tysięcy takich środków ochrony. Wielu przedsiębiorców, mimo swoich problemów-, decyduje się na pomoc szpitalom.

Oczywiście liczmy straty, ale patrzymy jednak pod szerszym kątem na cały problem. I chcielibyśmy, żebyśmy jako społeczeństwo też próbowali sobie poradzić w trudnej sytuacji. I z jednej strony jest to jakiś akt z naszej strony, że chcemy dać coś od siebie, ale chcemy też dać przykład innym przedsiębiorcom – mówi Sebastian Czubała, dystrybutor firmy JBL.

Personel medyczny szpitali wspierają też uczelnie. Do akcji przyłączył się Uniwersytet Śląski. To tu, na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych trwa produkcja przyłbic za pomocą drukarek 3d.

Przekazaliśmy to do szpitala w Dąbrowie Górniczej i szpitala w Sosnowcu. Wczoraj dostali w sumie 20 masek, w Sosnowcu otrzymali 9 masek do tej pory i wciąż tworzymy, więc systematycznie będziemy je dostarczać, bo potrzeby są bardzo duże – mówi dr inż. Grzegorz Machnik, Uniwersytet Śląski.

Ale to nie jedyna forma pomocy, bo pracownicy Uniwersytetu Śląskiego pomagają także przerabiać takie maski do nurkowania.

Maski, które zostały nam przekazane są ze szpitala górniczego. Zostały przekazane szpitalowi przez firmę Decathlon. I szpital zwrócił się do nas, czy nie moglibyśmy wydrukować im adapterów, które pozwalałyby podpięcie filtrów DAR dla personelu medycznego – mówi dr inż. Piotr Duda, Uniwersytet Śląski.

Naukowcy opracowali więc swój projekt, teraz cztery takie przejściówki są testowane przez personel medyczny. Jeśli się sprawdzą, ich produkcja ruszy pełną parą.

Autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Cmentarze zamknięte przez koronawirus, a za wstęp mandat? Tylko w teorii [WIDEO]

Gliwice: Wędkarz do patrolu: „Mam już serdecznie dość siedzenia w domu!” [ZDJĘCIA]

To nie żart! 500 złotych mandatu za ujeżdżanie konia!

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button