Przerobione maski do nurkowania i wydrukowane w 3d. Przyłbice trafiają do szpitali [WIDEO]
500 przyłbic trafiło dziś do Szpitala im. prof. Gibińskiego w Katowicach. Będą wykorzystywane zarówno przez personel pracujący na izbach przyjęć, jak i ten w poradniach oraz na oddziałach.
TOP 5 Silesia Flesz: 5 tysięcy za wycieczkę do lasu, albo na myjnię! To nie żart!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
– To jest w pewien sposób zapewnienie bezpieczeństwa zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego. Dlatego jeśli mamy maseczki, to są one jednorazowe, jednorazowego użytku. Jeśli są to przyłbice albo okulary, to możemy to dezynfekować i użyć wielokrotnie – mówi prof. dr hab. n. med. Michał Holecki, Szpital Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego w Katowicach.
Przyłbice trafiły do szpitala za sprawą firmy JBL. To pierwsza taka partia, bo w najbliższym czasie do placówek medycznych na terenie województwa śląskiego ma zostać przekazanych łącznie 10 tysięcy takich środków ochrony. Wielu przedsiębiorców, mimo swoich problemów-, decyduje się na pomoc szpitalom.
– Oczywiście liczmy straty, ale patrzymy jednak pod szerszym kątem na cały problem. I chcielibyśmy, żebyśmy jako społeczeństwo też próbowali sobie poradzić w trudnej sytuacji. I z jednej strony jest to jakiś akt z naszej strony, że chcemy dać coś od siebie, ale chcemy też dać przykład innym przedsiębiorcom – mówi Sebastian Czubała, dystrybutor firmy JBL.
Personel medyczny szpitali wspierają też uczelnie. Do akcji przyłączył się Uniwersytet Śląski. To tu, na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych trwa produkcja przyłbic za pomocą drukarek 3d.
– Przekazaliśmy to do szpitala w Dąbrowie Górniczej i szpitala w Sosnowcu. Wczoraj dostali w sumie 20 masek, w Sosnowcu otrzymali 9 masek do tej pory i wciąż tworzymy, więc systematycznie będziemy je dostarczać, bo potrzeby są bardzo duże – mówi dr inż. Grzegorz Machnik, Uniwersytet Śląski.
Ale to nie jedyna forma pomocy, bo pracownicy Uniwersytetu Śląskiego pomagają także przerabiać takie maski do nurkowania.
– Maski, które zostały nam przekazane są ze szpitala górniczego. Zostały przekazane szpitalowi przez firmę Decathlon. I szpital zwrócił się do nas, czy nie moglibyśmy wydrukować im adapterów, które pozwalałyby podpięcie filtrów DAR dla personelu medycznego – mówi dr inż. Piotr Duda, Uniwersytet Śląski.
Naukowcy opracowali więc swój projekt, teraz cztery takie przejściówki są testowane przez personel medyczny. Jeśli się sprawdzą, ich produkcja ruszy pełną parą.
Autor: Paweł Jędrusik
Cmentarze zamknięte przez koronawirus, a za wstęp mandat? Tylko w teorii [WIDEO]
Gliwice: Wędkarz do patrolu: „Mam już serdecznie dość siedzenia w domu!” [ZDJĘCIA]