Przez podwyżki cen prądu samorządom na Śląsku zabraknie pieniędzy? Miasta proszą rząd o pomoc!
Samorządowcy apelują do rządu o pomoc finansową. Podwyżki cen energii odczuwają nie tylko indywidualni odbiorcy. Wysokie ceny będą też miały duży wpływ na gospodarowanie pieniędzmi w gminach. Przetarg na dostawę gazu ziemnego dla grupy zakupowej złożonej z kilkunastu gmin rozstrzygnęła niedawno metropolia.
– Dzisiaj mamy stawkę 8 gr na jednostce. To jest ta grupa, która dzisiaj funkcjonuje. Natomiast w tych nowych ofertach dla okresu rocznego uzyskaliśmy cenę 32 gr. To jest ponad 260% wzrostu. Cena dla okresu dwuletniego wynosi 26 gr na jednostce. To również jest prawie 200% wzrostu – mówi Karolina Mucha-Kuś, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Gminy już teraz dużą część swoich bieżących wydatków będą musiały planować uwzględniając ogromne sumy, które zapłacą za prąd i gaz.
– Drastyczne podwyżki cen jednostkowych energii elektrycznej. W naszym przypadku będzie to wzrost o 54%, a gazu aż o 172%. To oczywiście jest jedna z składowych budżetu. To będzie oczywiście bolało, bo to będzie prawdopodobnie około 12 mln zł więcej wyłącznie za prąd i gaz w 2022 roku w stosunku do roku obecnego – mówi Włodzimierz Tutaj, UM Częstochowa.
Dlatego samorządowcy postanowili zaapelować do rządu o podjęcie pilnych działań. Śląski Związek Gmin i Powiatów zaapelował do rządu o podjęcie działań „mających na celu równoważenie interesów odbiorców paliw i energii oraz przedsiębiorstw energetycznych, poprzez odpowiednio skonstruowane instrumenty osłonowe dla sektora komunalnego”. Wysokie ceny gazu mogą się odbić na walce o czyste powietrze. Mieszkańcy mogą zacząć szukać najtańszego rozwiązania.
– Powrócą do spalania węgla, bo wpadną w ubóstwo energetyczne. My na to zwracamy uwagę. Boimy się, że tak się może stać. Jakieś osłonowe programy należałoby wdrożyć. Nie rozumiemy dlaczego jest taki gwałtowny wzrost. To, ze wszystko idzie o kilka lub kilkanaście procent, to jakoś można zrozumieć. Wzrost o ponad 100% jest dla nas zupełnie niezrozumiały – mówi Janusz Koper, wiceprezydent Rybnika.
Śledztwo pod choinkę? Detektyw Monk od grudnia w Telewizji TVS!
Mimo bardzo wysokich cen gazu ziemnego, największe gminy metropolii są zadowolone, że za jego dostawę zapłacą około 84 mln zł w ciągu dwóch lat. Po prostu zyskują na tym, że kupują razem bo indywidualnie byłoby jeszcze drożej. Pozostaje jednak obawa, że to może być dopiero początek bardzo wysokich podwyżek.
autor: Paweł Jędrusik
Naura? Boomer? Jednak „Śpiulkolot” został Młodzieżowym Słowem Roku 2021
O co pytaliśmy wujka Google w 2021 roku? Oto TOP 10 najpopularniejszych słów kluczowych w Google
Tysiące światełek i innych dekoracji. Oto najlepiej oświetlony dom w Zabrzu