Pszczyna jak Katowice. Za ekologię chce umarzać podatek od nieruchomości. Albo przynajmniej część
Od stycznia 2022 roku w ramach walki ze smogiem właściciele budynków mieszkalnych, którzy korzystają z proekologicznych źródeł ciepła będą zwolnieni z podatku od nieruchomości za te budynki lub ich części. Właściwe źródło ogrzewania to podstawowy warunek, drugim jest złożenie odpowiedniego oświadczenia. Poniżej przedstawiamy kryteria, jakie należy spełniać, by ubiegać się o zwolnienie.
Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO tego lata w TVS!
– Dążymy do tego, by w Pszczynie ograniczyć niską emisję. Zwolnienie z podatku właścicieli nieruchomości, którzy korzystają z proekologicznych źródeł ciepła, to kolejna zachęta, aby wymienić stary kocioł węglowy na przykład na: pompę ciepła, instalację fotowoltaiczną czy kocioł gazowy – zaznacza burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.
Jak mówi, od lat w gminie Pszczyna realizowane są programy, które są dużym finansowym wsparciem dla osób realizujących takie inwestycje. – Jako jedna z pierwszych gmin w Polsce przystąpiliśmy do programu STOP SMOG, uruchomiliśmy we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW Program Pilotażowy dla budynków wielorodzinnych. Mieszkańcy Pszczyny mogą także korzystać ze środków programu „Czyste Powietrze”, gminnej dopłaty do niego, a także z programu „Słoneczna Gmina Pszczyna – etap I” dla osób montujących panele fotowoltaiczne. Realizujemy też już trzeci etap Programu Ograniczenia Niskiej Emisji – wylicza Dariusz Skrobol. – To wszystko realna pomoc dla osób, które decydują się na pozbycie kopciuchów – dodaje.
Kolejnym argumentem dla osób, które wciąż wahają się wymienić piec, jest zwolnienie z podatku od nieruchomości właścicieli budynków mieszkalnych lub ich części. Zwolnienie dotyczy budynków jednorodzinnych lub w zabudowie bliźniaczej, szeregowe lub grupowej, w których dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych. Zwolnieniu nie podlegają budynki lub ich części zajęte pod prowadzenie działalności gospodarczej.
W budynkach stosowane jako podstawowe źródło ciepła muszą być: pompa ciepła, podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej, źródło ogrzewania wykorzystujące: energię elektryczną (np. instalacje fotowoltaiczne), gaz, olej opałowy, pellet drzewny oraz kotły zgazowujące drewno.
Mieszkańcy, którzy spełniają te warunki, powinni złożyć w Urzędzie Miejskim w Pszczynie stosowne oświadczenie. Bardzo istotny jest termin. Kiedy należy to uczynić?
- Do 30 października 2021 roku właściciele budynków mieszkalnych lub ich części, w których na dzień 1 stycznia 2021 roku stosowane były ekologiczne źródła ciepła. [OŚWIADCZENIE nr 1 – do pobrania]
- Do 5 stycznia 2022 roku właściciele budynków mieszkalnych lub ich części, w których po dniu 1 stycznia 2021 roku dokonano wymiany dotychczasowego nieekologicznego źródła ciepła na ekologiczne źródło ciepła. [OŚWIADCZENIE nr 2 – do pobrania]
- Do 5 stycznia 2022 roku właściciele budynków mieszkalnych lub ich części, których budowa została zakończona po dniu 1 stycznia 2021 roku, w których zastosowano ekologiczne źródła ciepła. [OŚWIADCZENIE nr 3 – do pobrania]
Poza odpowiednim oświadczeniem złożyć należy dokument jednoznacznie wskazujący jakiego rodzaju ekologiczne źródło ciepła zostało zastosowane w budynku. Takim dokumentem może być na przykład wystawiona na właściciela budynku faktura zakupu lub usługi montażu.
Zgodnie z uchwałą podjętą przez Radę Miejską, zwolnienia nie stosuje się, gdy w budynku mieszkalnym lub jego części do celów grzewczych wykorzystuje się oprócz ekologicznego źródła ciepła nieekologiczne źródła ciepła (np. kominki, piece kaflowe, kozy itp.).
Zwolnienie z podatku od nieruchomości przysługuje przez okres dwóch kolejnych lat, począwszy od 1 stycznia roku następnego po roku, w którym dokonano wymiany dotychczasowego nieekologicznego źródła ciepła na ekologiczne źródło ciepła.
źródło: UM Pszczyna
Polscy siatkarze zdobyli w katowickim Spodku brązowe medale Mistrzostw Europy!
Będą podwyżki w JSW. W sumie w tym roku o 5 procent
W Chorzowie odbył się Bal Charytatywny Fundacji Podziel Się [WIDEO]