Pszczyna zorganizuje Wigilię dla samotnych. Gotować będzie półfinalistka „Masterchefa”
Po raz pierwszy w Pszczynie zostanie zorganizowana miejska Wigilia dla samotnych. W organizacji wydarzenia miastu pomoże Fundacja Wolne Miejsce, która od lat organizuje w regionie Metropolitalną Wigilię dla Samotnych.
– Chcemy, aby ten wyjątkowy wieczór każdy mógł spędzić z innymi ludźmi, w towarzystwie, rozmawiając, ciesząc się, śmiejąc i składając sobie życzenia. Osobiście będę wolontariuszem na tym wydarzeniu i zachęcam, aby wspólnie z nami, czyli Gminą Pszczyna i Fundacją Wolne Miejsce, włączyć się w tę inicjatywę albo w formie wolontariusza, albo darczyńcy. Mile widziana jest każda osoba, która chce dać swój czas drugiemu człowiekowi. Zapraszamy do współpracy – mówi burmistrz Dariusz Skrobol.
– 21 lat temu zaprosiłem na „wolne miejsce” w moim mieszkaniu sąsiada, człowieka samotnego. I on uświadomił mi, jakie to dla nich trudne spędzać święta samemu, słysząc za ścianą sąsiadów śpiewających kolędy. Wtedy postanowiłem, że mój dom będzie otwarty dla ludzi samotnych. Tak też się stało – opowiedział o genezie Wigilii dla samotnych Mikołaj Rykowski.
Jak wspominał, wiele osób przychodziło, a z czasem było ich tak dużo, że trzeba było ideę przenieść do restauracji. Ale i to nie wystarczało. – W 2012 roku nastąpił wielki przełom – zaczęliśmy wynajmować wielkie hale. Pierwsza była Hala Kapelusz w Parku Śląskim. Przyszło 650 osób. Wtedy nie miałem żadnej Fundacji, ale okazało się, że uruchomiliśmy taki proces, którego się już nigdy nie zatrzyma. Wówczas założyliśmy organizację. Z czasem zaczęliśmy organizować Wigilie nie tylko w Katowicach, ale także w moim rodzinnym Kołobrzegu, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie. Tych miast jest już prawie 40 – opowiadał prezes Fundacji Wolne Miejsce.
– W każdym mieście powinny się odbywać Wigilia i Wielkanoc dla osób samotnych w dzień świąteczny. Fajnie, że są wydarzenia przedświąteczne, osoby bezdomne i potrzebujące mogą gdzieś przyjść, zjeść dobry posiłek, ale nic nie zastąpi ludziom samotnym drugiego człowieka, nic nie zmieni to w ich samotności, czegokolwiek wcześniej by nie doświadczyli. Kiedy nadchodzi dzień świąteczny, naprawdę jest on dla ludzi samotnych dramatyczny – wyjaśnił Mikołaj Rykowski.
Koordynatorem wszystkich działań ze strony ratusza jest Zofia Masny-Klimczak – naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM i półfinalistka 11. edycji Programu Masterchef, która również podejmie się pomocy w przygotowaniu wydarzenia jako wolontariuszka. Zofia Masny-Klimczak współpracowała z Fundacją już przy wcześniejszych Wigiliach i śniadaniach wielkanocnych.
– To ogromny zaszczyt, że mogę być koordynatorem pszczyńskiej Wigilii. Liczę na to, że pszczynioki nas nie zawiodą i będzie 300 takich, co będą chcieli z nami zjeść, ale też przynamniej następnych 100, którzy wesprą nas pracą wolontaryjną podczas przygotowań i w dniu Wigilii. Od siebie mogę dodać, że mój tata razem z moim mężem w tym roku będą jedli na wielkiej miejskiej wigilii, a nie w domu – zapowiedziała Zofia Masny-Klimczak.
Wolontariuszami mogą zostać wszyscy mieszkańcy Pszczyny – potrzeba rąk do gotowania i przygotowywania sali. Nie trzeba być na wydarzeniu, w samą Wigilię. Można też przyjść po świętach, by pomóc posprzątać. Poszukiwane są osoby, które podarują produkty z listy do przygotowania potraw, słodycze oraz owoce, które dodatkowo wzbogacą stoły. Piekarnie i cukiernie mogą natomiast przekazać ciasta i pieczywo, których przed świętami nie zdołają sprzedać. Zaproszone są też osoby, które chciałyby wystąpić na scenie z kolędami czy przedstawieniami teatralnymi.
– Zapraszamy wszystkich. Samotność to plaga XXI wieku. Proszę nie równać tego ze starszym wiekiem czy ubóstwem. Samotność może być w tłumie, w rodzinie, w trudnym momencie życiowym. Bardzo dużo jest dziś rozwodów, rozstań. Ten pierwszy moment po rozejściu jest bardzo trudny. Zapraszamy nawet rodziny z dziećmi. Warto poczuć tę atmosferę, razem kolędować, razem zjeść posiłek, to jest cudowna Wigilia – zachęcał prezes Wolnego Miejsca.