Putin na celowniku świata. Są jednak kraje, które popierają jego działania
Prawie cały świat przeciwstawił się działaniom Putina. Są jednak kraje, które go popierają, inne nie wspierają, ale nie chcą sankcji wobec Rosji, inne zaś są neutralne – i w tym ostatnim kontekście nie mówimy o Szwajcarii, która podjęła historyczną decyzję ws. potępienia działań rosyjskich.
Została także wyznaczona nagroda za schwytanie Prezydenta Federacji Rosyjskiej w celu postawienia go przed sądem za zbrodnie wojenne. Nagrodę tę w kwocie 1 mln dolarów wyznaczył rosyjski milioner Alexander Konanykhin, mieszkający w USA.
Białoruś nie jest zaskoczeniem
Podczas, gdy prawie cały świat nakłada sankcję na Federację Rosyjską, Białoruś stoi w zasadzie ramię w ramię z działaniami wojennymi przeciwko Ukrainie. Jak podają liczne źródła, część rakiet wymierzonych w Ukrainę została wystrzelona właśnie w Białorusi.
Białoruś jednak zaprzecza wszelkim doniesieniom, zaznaczając przy tym, że Rosja ma wystarczające siły, aby osiągnąć swoje założenia.
„Tam nie ma ani jednego naszego żołnierza. Wczoraj powiedziałem o tym (Emmanuelowi) Macronowi” – powiedział Prezydent Białorusi.
Co z Chinami?
Choć Chiny starają się pokazać światu, że są neutralne, aby nie nadszarpnąć relacji z Europą i Stanami Zjednoczonymi, tak na prawdę po cichu sympatyzują z Rosją – oceniają eksperci. Chiny z Rosją są silnie związane gospodarczo, jednak z innymi krajami sytuacja jest podobna. Wobec tego Chiny nie chcą zniszczyć swojej strategicznej pozycji z żadnym partnerem. Jednak ta niejednoznaczna pozycja i brak krytyki związanej z działaniami wojennymi Putina pokazują, że Chinom bliżej jest jednak do Rosji.
Wśród krajów popierających Putina znajduje się także, m.in. Wenezuela, Nikaragua, Czeczenia (która myśli, już o wycofaniu swoich wojsk z terenów Ukrainy) i Armenia.
Serbia stara się utrzymać neutralne stanowisko. Także przywódcy Tadżykistanu i Turkmenistanu, unikają publicznych wypowiedzi na temat działań Putina.
Węgry i Niemcy szokują
Na początku działań wojennych Rosji na terenie Ukrainy, Niemcy nie wskazywali się za dużym sprzeciwem. Prezydent Ukrainy osobiście wzywał kanclerza do pomocy.
Teraz stanowisko Niemiec uległo diametralnej zmianie, nie tylko zdecydowały się odciąć Rosję od systemu bankowego SWIFT, chcą także wspomóc Ukrainę militarnie.
Węgry mimo dużego sojuszu z Polską, nie podzielają jej twardego stanowiska wobec Rosji. Może mieć to związek ze wspólnymi planami Węgier i Rosji, co do rozbudowy elektrowni jądrowej.
„Czarna lista Putina”
Co ciekawe Putin tworzy własną listę nieprzyjaznych państw – czyli tych, których działania szkodzą Rosji.
Tę listę, na polecenie Putina, przygotowuje rosyjski rząd. Wśród nich są, m.in.: Ukraina, Czechy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, kraje należące do UE, Australia, Kanada, Norwegia, Szwajcaria i Japonia.
Konsekwencją jest to, że kraje, które znajdują się na „czarnej liście Putina” nie mają możliwości zatrudniania rosyjskich obywateli w swoich placówkach dyplomatycznych na terenie Rosji.
Skarżyńska