Referendum 2023: Jak oddać ważny głos? Co zrobić by nie głosować?
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Tego dnia zaplanowano także referendum ogólnokrajowe. Prawo i Sprawiedliwość zachęca do udziału, demokratyczna opozycja – do niepobierania karty referendalnej.
Referendum 2023 odbędzie się przy okazji wyborów parlamentarnych – 15 października tego roku. Głosowanie w referendum odbędzie się dokładnie w tych samych lokalach wyborczych w których wybierać będziemy swoich posłów i senatorów.
Zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym wynik referendum będzie wiążący, jeśli weźmie w nim udział więcej niż połowa osób uprawnionych do głosowania. Frekwencję w referendum ustala się na podstawie liczby ważnych kart, wyjętych z urny.
Karty są ważne, gdy są zgodne z urzędowym wzorem i opatrzone pieczęcią PKW oraz obwodowej komisji wyborczej. Jednocześnie na ich ważność nie wpływa to, czy głos został oddany ważnie, czy nie. Oznacza to, że oddanie pustej karty (czyli nieważnego głosu) na karcie ważnej również zwiększa frekwencję w referendum.
Pytania, które zostaną zadane w referendum, to:
1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Jak oddać ważny głos w referendum?
W referendum głos ważny jest wtedy, gdy głosujący postawi znak X w jednej z kratek przy odpowiedzi na dane pytanie. Będzie nieważny, jeśli znak X nie zostanie postawiony w żadnej z kratek lub będzie postawiony w obu kratkach przy jednym pytaniu. Na ważność głosu nie wpłyną dopiski pozostawione przez wyborcę na karcie referendalnej. Jednak zamazanie kratki, przekreślenie znaku w kratce czy postawienie znaku, który nie jest znakiem X, spowodują nieważność głosu w zakresie danego pytania.
Jak nie brać udziału w referendum?
Jeśli wyborca nie chce brać udziału w referendum, powinien o tym powiadomić komisję jeszcze przed złożeniem podpisu w spisie wyborców i nie pobierać karty referendalnej. Komisja powinna odnotować to wówczas w odpowiedniej rubryce.
Kart do głosowania nie można niszczyć ani wynosić z lokalu wyborczego, ponieważ grozi za to odpowiedzialność karna. Karty całkowicie przedarte, wrzucone do urny wyborczej nie są wliczane do frekwencji.