REKLAMA
BiznesKategorieKobieta

Rekord! Tylu kobiet nigdy wcześniej nie było. A zaczęło się od Roberta Biedronia 5 lat temu

Dyskusja o udziale pań na biznesowo-gospodarczych wydarzeniach

30 procent. Tyle było kobiet na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2022 w Katowicach. Mowa o prelegentkach, moderatorkach, panelistkach. To sukces, biorąc pod uwagę poprzednie edycje tego wielkiego gospodarczo-biznesowego wydarzenia! Kobiety na EKG. Statystyki i historia.

 

Temat udziału kobiet w życiu publicznym, gospodarczym, sięgania po stanowiska, jest w Polsce gorący. Choć mamy XXI wiek, wciąż to temat, który cierpliwie trzeba tłumaczyć i równie cierpliwie wprowadzać zmiany. Na kongresie gospodarczym, biznesowo-gospodarczej imprezie w Katowicach, zmiany widać doskonale. Kobiety na EKG. Oto dane za 2022.

 

Na początek, ile w ogóle ludzi było na EEC 2022 (European Economic Congress), pierwszym „normalnym” po dwuletniej przerwie (w 2021, we wrześniu, kongres był hybrydowy, w 2020 przez pandemię, był tylko on line). Otóż organizator, PTWP, policzył, że było 15 tys. uczestników, w tym 9 tys. stacjonarnych i 6 tys. śledzących dyskusje online. Ponad 550 przedstawicieli mediów, 150 sesji  i 1000 panelistów – to statystyki. Jak widać, wróciły już do tych odnotowywanych przed pandemią.

Powiązane artykuły

Ile pań było w tym gronie? 30 proc. Organizatorzy nie podali ich udziału w liczbach. Jednak skoro panelistów było tysiąc, to pań – około 330. To rekord. Nigdy na żadnym wcześniejszym kongresie aż tylu ich nie było. Przypomnę dane za poprzednie lata:

  • 2017 – udział kobiet – 15 proc. 125 pań na 831 panelistów. Kobiety moderatorki – 28 na 120
  • 2018: wśród 900 panelistów kobiet było 175.
  • 2019: 224 prelegentki, to 21 proc. wszystkich panelistów
  • 2021: 162 kobiety, czyli 25. proc. wszystkich panelistów
  • 2022 – ok. 330 kobiet, czyli 30 proc. panelistów

Skąd dyskusja o udziale kobiet na kongresie?

Zaczęło się w roku 2017 spektakularnym gestem Roberta Biedronia, wówczas prezydenta Słupska, który oddał swoje miejsce w panelu o samorządzie i jego przyszłości Elżbiecie Radwan, burmistrz Wołomina.  I zwrócił uwagę, że do tej debaty zaproszono wyłącznie mężczyzn. Wówczas ten gest był szeroko dyskutowany w internecie.  Były pochwały, ale i dyskusja oraz refleksje, dlaczego kobiety są tak słabo reprezentowane na biznesowej imprezie. Bo to nie jest tak, że kobiet do debat się nie zaprasza celowo albo że panowie chytrze przejmują ich miejsca.

– Ambicją organizatora, już od pierwszej edycji imprezy jest, by skład dyskutantów kongresowych paneli był dobierany w oparciu o merytorykę i również, aby w gronie panelistów w możliwie najbardziej równym stopniu reprezentowane były obie płcie – zapewniają co roku organizatorzy kongresu.

Co roku jednak są debaty, na których wszyscy paneliści to panowie. Są debaty, gdzie jest jedna pani. Wróćmy do roku 2017, kiedy dyskusja się zaczęła. Tylko jedna kobieta była prelegentką w panelu „Kultura i rozwój miast”, który miałam wówczas przyjemność prowadzić. Była to Alicja Knast, wówczas dyrektorka Muzeum Śląskiego. Druga z pań, która miała wziąć w nim udział, Marzena Szuba, wiceprezydent Katowic – oddała swoje miejsce mężczyźnie. Jedynym w pełni kobiecym panelem był wtedy ten zatytułowany „Kobiety w biznesie”.

 

Kobiety na EKG. Jak jest w roku 2022?

Natomiast w 2022 tylko jedna kobieta dyskutowała np. o przyszłości lotnictwa – niezwykle merytoryczna Olga Palec – Furga. Tu przykładów jest więcej. Więcej było też pań – moderatorek. Błyskotliwie poprowadziła panel o e-commerce red. Edyta Kochlewska. Panel o hotelarstwie – red. Ewa Kozioł. Jednak inny panel przejdzie do historii kongresu, jeśli chodzi o udział pań – dyskusja Women leaders – kobiety w biznesie. W 100 proc. kobiecy? Nie, oczywiście że z udziałem mężczyzny, bo nie w tym rzecz, by jedna płeć zawłaszczała dyskusje, lecz by się uzupełniać.

Dane o tym, jak kobiety są reprezentowane na EKG są też ciekawe w kontekście faktu, że Polska jest w czołówce krajów pod względem liczby kobiet, które są właścicielkami i zarządzającymi firmami. Jednak najczęściej małych.

-Im większa firma, tym mniej jest kobiet w rolach zarządczych – mówiła w lutym 2022 dla portalu bankier.pl Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan i założycielka Akademii Liderek.

Co gorsza, odsetek kobiet na stanowiskach prezesów oraz członków zarządu spada – z 23,5 proc. do 19,5 proc. jeśli chodzi o prezesów i  z 30 na 25 proc. – członkowie zarządu. W 2021 roku na czele tylko 6 proc. spółek giełdowych stała kobieta.

Dyskusja o kobiecym przywództwie na kongresie gospodarczym 2022

Bardzo ciekawy panel – tak oceniły dyskusję o liderkach na EEC inne liderki i biznesmenki. – Brakuje takich dyskusji na ogólnopolskich konferencjach – przyznały. Posypały się gratulacje dla organizatorek i dyskutantek. I w zasadzie przesłanie tej debaty jest doskonałym podsumowaniem dyskusji:

– Chcemy, by jak najwięcej kobiet sięgało władzy, zarówno w biznesie, jak i polityce, m.in. po to, by równoważyć męskie kompetencje i wyrównywać szanse. prowadząca panel Joanna Burnos, założycielka LEADERIS Institute, członkini rady doradczej, The Alliance Of Her.

– Jestem dumna z tego, że jestem mentorką, feministką, aktywną działaczką na rzecz rozwoju potencjału kobiet i równouprawnienia zarówno w społeczeństwie, jak i w biznesie. Proszę na przyszłość pisać przy moim nazwisku prelegentka, a nie prelegent – stwierdziła podczas tej dyskusji Dorota Natalia Haller.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button