Rekordowa inflacja. Nic nie zapowiada, by miało być lepiej
Pierwszy raz od 20 lat inflacja zbliżyła się do liczby dwucyfrowej. Jak mówią eksperci, nie zapowiada się na to, by ta w najbliższym czasie zwolniła.
Sławomir Mentzen, ekonomista, doradca podatkowy, podsumowuje:
„NBP próbuje walczyć z inflacją podwyższając stopy procentowe, a rząd puszcza więcej pieniędzy na rynek i stymuluje popyt. Jedno z drugim jest oczywiście sprzeczne”.
Główny Urząd Statystyczny podaje, że ceny w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o ponad 1,9 %. Najszybszy wzrost odnotowuje się w przypadku cen paliw i wynosi on 23,8 %. Kolejne są energia i żywność.
Jak podaje PKO Research – duże zaskoczenie także u naszych sąsiadów. W Czechach także odnotowano rekordową inflację na poziomie 9,9%.
„Inflacja CPI w styczniu wzrosła do 9,9% r/r vs 6,6% w grudniu. Ceny wzrosły aż o 4,4% m/m, najsilniej od stycznia 93. To wynik 39% wzrostu m/m cen prądu i 31% gazu (m.in. efekt powrotu wyższych stawek VAT). O 4,4% m/m wzrosły ceny żywności”.
Rząd w tarczy antyinflacyjnej, która ma obowiązywać do końca lipca 2022r. przygotował następujące rozwiązania:
- obniżenie podatku VAT z 23% do 8% na paliwa,
- przedłużenie 5% stawki VAT na prąd,
- obniżenie stawki VAT na ciepło do 5%,
- wprowadzenie zerowej stawki VAT na nawozy i inne wybrane środki wykorzystywane w produkcji rolniczej,
- wprowadzenie zerowej stawki VAT na gaz ziemny,
- wprowadzenie zerowej stawki VAT dla podstawowych produktów żywnościowych, objętych obecnie stawką 5%,
- szkoły, przedszkola, żłobki, wspólnoty mieszkaniowe i inne podmioty mają zostać objęte specjalnymi taryfami na gaz.
Prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego nie są optymistyczne. Szczyt inflacji zapowiadany jest na maj.
„Szacujemy, że tarcza antyinflacyjna obniży CPI w I kwartale o 1,2 pkt proc. oraz w II kwartale o 0,3 pkt proc., co będzie kosztować 10 mld zł. Uważamy, że prawdopodobne jest przedłużenie obniżek stawek VAT na II kwartał. Bez zmian w obecnych regulacjach, szczyt inflacji osiągnie 9 proc. w maju”
Jak wynika ze wcześniejszych prognoz PIE, przy uwzględnieniu aktualnej inflacji na styczeń na poziomie 9,2%, w maju możemy spodziewać się inflacji w pobliżu 10%.
Skarżyńska