Rekordowa inflacja w Europie. Polska w czołówce
Dane podane przez Eurostat w zakresie wskaźnika inflacji HICP w strefie euro są historycznie rekordowe. HICP jest podstawowym kryterium do oceny stabilizacji cen, które zostało zawarte w Traktacie z Maastricht.
Wzrosty cen są spowodowane głównie wciąż drożejącą energią, w skali roku to wzrost o ok. 40%. A także wzrostem cen paliw oraz żywności – wzrost o ok. 10%.
Inflacja w Europie
Indeks cen konsumpcyjnych (HICP) w lipcu wynosi 8,9 proc. rok do roku. Ostatni wynik to 8,6 proc., który został zanotowany w czerwcu.
W krajach takich jak Estonia, Łotwa i Litwa wskaźnik ten przekroczył już 20%. Najniższy z kolei został odnotowany w Szwajcarii – 3,3%, a następnie we Francji, Finlandii i na Malcie – 6-8%. W Niemczech inflacja wynosi 8,5%.
Sytuacja w Polsce
Polska plasuje się na 7 miejscu, z wynikiem 14,2%. Jednak według Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce inflacja wzrosła do 15,6%. Odczyty te różnią się między sobą tym, iż w HICP dane pochodzą zarówno z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, z kolei w CPI uwzględniane są wyłącznie wydatki budżetów domowych.
EBC a RPP
W walce z inflacją, Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 0,5 pkt % w lipcu.
Warto zaznaczyć, że była to dopiero pierwsza podwyżka od lipca 2011r. W Polsce Rada Polityki Pieniężnej podwyższała stopy procentowe już 10 raz z rzędu. Pierwsza podwyżka miała miejsce w październiku 2021r.
W sierpniu najprawdopodobniej stopy procentowe nie zostaną już podniesione. Eksperci oceniają, że taka sytuacja może mieć miejsce już do końca 2022r.