Retinol w kosmetykach – co trzeba wiedzieć?
Jeśli chcesz skutecznie przeciwdziałać starzeniu się skóry, wyrównać kolor cery lub uporać się z niedoskonałościami, sięgnij po kosmetyki z retinolem. Ten składnik podbił branżę kosmetyczną i znaleźć go można w wielu kremach, serach i maseczkach. Retinol stanowi częsty element kuracji przeciwzmarszczkowych i przeciwtrądzikowych, ale trzeba go stosować umiejętnie. Co trzeba musisz wiedzieć o retinolu, zanim sięgniesz po kosmetyki z witaminą A?
Czym jest retinol w kosmetykach i jak działa?
Retinol w kosmetykach jest aktywną formą witaminy A. Znajdziesz go na przykład w serum przeciwzmarszczkowym – jest powszechnie stosowaną substancją dla cer dojrzałych, ponieważ doskonale zwalcza wolne rodniki. Dobrze działa na przebarwienia, wyrównując koloryt skóry i pozbywając się drobnych plam pigmentacyjnych. Świetnie sobie radzi również z trądzikiem i nadmiernym wydzielaniem sebum, więc jest często włączanym składnikiem aktywnym w kuracjach przeciwtrądzikowych.
Witamina A najczęściej występuje w formie retinolu, ale można w produktach spotkać też inne formy retinoidów, na przykład retinaldehyd. W celu zaczerpnięcia większej dawki informacji na temat retinoidów i dla wyboru produktów warto zajrzeć pod adres: https://cosibella.pl/pol_m_Skladniki-aktywne_Retinol-Retinal-Retinoidy-401.html.
Co trzeba wiedzieć przed pierwszym zastosowaniem produktów z retinolem?
Retinoidy mają działanie fotouczulające, więc nie zaleca się rozpoczynania kuracji z ich zawartością w miesiącach letnich, gdy jest zwiększona ekspozycja na słońce. Nawet gdy stosujesz kremy na noc z retinolem w miesiącach jesienno-zimowych, zawsze zabezpiecz w ciągu dnia skórę filtrem z wysokim filtrem UV, aby nie nabawić się przebarwień. Retinolu nie można stosować też z innymi produktami o działaniu złuszczającym, na przykład z witaminą C i kwasami AHA/BHA, aby zbyt mocno nie podrażnić skóry i by nie uszkodzić bariery hydrolipidowej. Najlepsze rezultaty stosowania serum z witaminą A uzyskuje się po 3-6 miesiącach aplikacji.
Kosmetyki z retinolem. Uwaga na podrażnienia
Kurację z retinolem w kosmetykach warto rozpoczynać od niższych stężeń, aby je stopniowo zwiększać. W ten sposób buduje się tolerancję i uzyskuje najlepsze rezultaty. Takie działanie jest uzasadnione mocnym działaniem retinolu – mimo tego, że genialnie pobudza skórę do regeneracji, może ją podrażniać, dlatego ze składnikiem powinny uważać szczególnie osoby ze skórą wrażliwą. Z kuracji powinny też zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią, ponieważ retinol jest substancją teratogenną. Jego naturalnym zastępnikiem jest bakuchiol, czyli składnik roślinny, który nie wykazuje drażniącego działania.
Jak dbać o skórę po zastosowaniu retinolu?
Choć skóra po kuracji retinolem staje się wygładzona i bardziej promienna, a wypryski znikają, może też być przesuszona. To może być oznaka tego, że bariera hydrolipidowa została zaburzona. Po kuracjach z zastosowaniem kosmetyków z retinolem, trzeba zadbać o nawilżenie cery i wzmocnienie jej tłuszczowej warstwy ochronnej. W tym celu warto sięgnąć po serum z trehalozą albo kwasem hialuronowym, a na dzień stosować kremy barierowe. Szeroki wybór zarówno kosmetyków z retinolem i bakuchiolem, jak i produktów odbudowujących barierę hydrolipidową znajdziesz na Cosibella.pl.
źródło: artykuł partnera