Rewolucja w transporcie publicznym w Gliwicach
BB-1, czyli pierwszy polski autonomiczny, elektryczny minibus, stworzony przez gliwicki start-up Blees, ma szanse zrewolucjonizować transport publiczny. Czytajcie
Ultracichym busikiem zaopatrzonym w specjalne czujniki bezpieczeństwa, poruszającym się bez kierowcy z maksymalną prędkością 25 km/h, może podróżować jednocześnie 15 osób, w tym 7 siedzących. Testy samojezdnego pojazdu ruszyły pod koniec października w katowickiej Dolinie Trzech Stawów, a 13 listopada rozpoczną się przy ul. Akademickiej w Gliwicach, w kampusie Politechniki Śląskiej, która w konsorcjum z firmą Blees wspólnie pracowała m.in. nad systemem zdalnego sterowania minibusem.
Przed startem gliwickich testów, 10 listopada, uczelnia ogłosi nazwy trzech przystanków w ramach ogłoszonego konkursu. Chodzi o już wyznaczone lokalizacje wzdłuż ul. Akademickiej: przy rektoracie, na skrzyżowaniu ulic Akademickiej i Bolesława Krzywoustego oraz przy Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki i Wydziale Architektury. To właśnie tam nawet do końca roku ma jeździć i zatrzymywać się Blees BB-1, a studenci i zainteresowani mieszkańcy Gliwic będą mogli sprawdzić jego osiągi i z bliska przyjrzeć się zastosowaniu najnowszych technologii wykorzystujących m.in. zaawansowane sensory, systemy rozpoznawania obiektów 3D oraz sztuczną inteligencję. Na pokładzie pojazdu znajdzie się też operator, który będzie nadzorował przebieg testów, odpowiadał na pytania, a w razie potrzeby przejmie kontrolę nad minibusem.
Elektryczny pojazd stworzony przez firmę Blees wykorzystuje system jazdy autonomicznej na 4 poziomie SAE. Oznacza to, że jest zdolny do samodzielnej jazdy i obsługi wszystkich funkcji na zaprogramowanych trasach.
Dzięki zaawansowanemu systemowi autonomii BB-1 wykrywa przeszkody i innych uczestników ruchu (m.in. pieszych i rowerzystów), poza tym przyspiesza, zwalnia i hamuje adekwatnie do sytuacji. Bateria o mocy 58 kWh pozwala mu na zasięg rzędu 200 km na jednym ładowaniu. Jazda może odbywać się w zmiennych warunkach pogodowych i oświetleniowych, ponieważ liczne czujniki, które obserwują, skanują i analizują obszar wokół minibusa, zapewniają pojazdowi pełną orientację w terenie, pozwalają też wyeliminować problem tzw. martwego pola. Wszystkie manewry są monitorowane przez moduł nadzoru, którego zadaniem jest ciągłe utrzymanie bezpieczeństwa. W jego przygotowanie zaangażowani byli naukowcy z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej, a w projekcie biorą także udział pracownicy Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki.
Uważa się, że w przyszłości tego typu pojazdy będą uzupełnieniem lokalnego transportu publicznego, realizując przewozy na obszarach, gdzie obecnie jest to niemożliwie lub nieefektywne.
Rozpoczynające się 13 listopada testy stworzą niepowtarzalną szansę sprawdzenia Blees BB-1 w przestrzeni miejskiej. Pozwolą zbadać reakcje gliwiczan, przybliżyć nową technologię organizatorom transportu i na żywo ocenić możliwości wdrożenia tego typu rozwiązań. Będą też sygnałem, że Gliwice są otwarte na pionierskie rozwiązanie w dziedzinie transportu autonomicznego.
UM Gliwice