Rezerwat Przyrody Segiet, w którym znajdują się 150-letnie buki, powiększy się prawie trzykrotnie
To miejsce od 2017 r. jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
O tym, że ochrona tego miejsca, powierzchniowo się powiększy, było wiadomo już od dawna. W 2017 r. Rezerwat Przyrody Segiet został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako tereny ściśle związane m.in. z kopalniami srebra w Tarnowskich Górach. Teren rezerwatu, w większej części należy do gminy Bytom.
– Największym walorem Segietu jest las bukowy – najstarsze drzewa liczą nawet 150 lat i sięgają wysokości prawie 40 metrów. Historia ochrony Lasu Segieckiego jest ściśle związana z rozwojem górnośląskiego górnictwa kruszcowego, które na tym terenie istniało już w XIV w. Las rośnie na obszarze mocno przekształconym przez działalność górniczą. – czytamy na oficjalnej stronie UM w Bytomiu. Pod rezerwatem znajduje się teren objęty ochroną Natura 2000. To miejsce zimowisk rzadkich gatunków nietoperzy. Właśnie o ten teren, zostanie powiększony Rezerwat Przyrody Segiet, dzięki czemu jego ochrona będzie łatwiejsza i bardziej wnikliwa.
Ze sprawą związana jest również kwestia własności lasu, który przylega do rezerwatu. Ten w pewnej małej części, znajduje się w rękach Beskidzkiego Domu Maklerskiego sp. z o.o. – Władze spółki wyraziły zgodę na objęcie części działki o powierzchni 0,75 ha rezerwatem. Jest to godna podkreślenia postawa i świadczy o wysokiej wrażliwości oraz zrozumieniu potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego. Sytuacja, w której prywatny podmiot oddaje na potrzeby ochrony rezerwatowej grunt będący jego własnością, jest bezprecedensowa w naszym województwie. W naszej ocenie ta sytuacja wymaga podkreślenia, szczególnie że oddany przyrodzie teren będzie cennym uzupełnieniem z punktu widzenia celu ochrony rezerwatu – mówi Przemysław Skrzypiec, Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i Regionalny Konserwator Przyrodydodaje Regionalny Konserwator Przyrody.
Nowa powierzchnia Rezerwatu Przyrody Segiet wyniesie 92,29 ha. Poszerzona o ponad 60 ha zostanie też jego otulina.
autor Bartosz Bednarczuk