BiznesSilesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Rolnikom nie pasuje Zielony Ład. Protestowali w Katowicach

Rolnicy mówili o teraźniejszości, bo już od kilku miesięcy protestują. Punktów zapalnych jest sporo, ale jeden główny – Zielony Ład, który ich zdaniem uderza nie tylko w rolników – ale każdego obywatela kraju. A nawet Europy.

Polskie flagi, taczki z gnojówką i trumna. Nieprzypadkowo na tym proteście.

– Trumna będzie symbolizować po prostu to, co się dzieje z polskim rolnictwem. I nie tylko polskim, ale i europejskim, jeśli jesteśmy przy Europejskim Kongresie Gospodarczym. Także taką formę protestu przybierze – mówi Tomasz Nowak, uczestnik pikiety z Lędzin.

Kilkadziesiąt osób protestowało dziś w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. To rolnicy, którzy sprzeciwiają się zapisom Zielonego Ładu.

– Zielony Ład nie jest dla Polski dobrym rozwiązaniem. Trzeba pewne rzeczy pozmieniać w Zielonym Ładzie. No i Europa nie jest sama na świecie, więc tutaj wszystkiego przez Zielony Ład i małą Europę, nie wyleczymy całego świata – mówi Jacek Sznajder, rolnik z Mikołowa.

Powiązane artykuły

– Cały Zielony Ład jest szkodliwy, bo szkodzi wszystkim. To nie szkodzi tylko rolnikom, to dotknie każdego naszego obywatela. Takim najbardziej dotkliwym punktem było ugorowanie. To w ogóle było nie do przyjęcia dla nas, chociażby ze względów ekonomicznych. Porównując, żeby to zobrazować, to tak jakby ktoś kto ma swoje mieszkanie powiedzieli mu, że nie może w tym roku korzystać z łazienki, a w przyszłym roku tylko połowa kuchni jest do użytkowania – mówi Piotr Wyciślik, ma gospodarstwo w Rudzie Śląskiej.

Takim przekazem rolnicy chcieli dotrzeć przede wszystkim do obecnej na Europejskim Kongresie Gospodarczym Ursuli von der Leyen.

Zielony Ład to pakiet regulacji ogłoszony przez Komisję Europejską w 2019 roku

W grudniu 2019 roku Komisja Europejska przedstawiła Europejski Zielony Ład, w którym w punkcie Zerowy poziom emisji zanieczyszczeń na rzecz nietoksycznego środowiska zapisano, że zapewnienie nietoksycznego środowiska wymaga większych wysiłków, by zapobiec powstawaniu nowych zanieczyszczeń, jak również działań mających na celu redukcję i usunięcie istniejących zanieczyszczeń. Aby chronić obywateli i ekosystemy w Europie,

UE musi lepiej monitorować zanieczyszczenie powietrza, wody, gleby oraz produktów konsumpcyjnych, informować o tych zanieczyszczeniach, zapobiegać im oraz usuwać ich skutki.

W tym celu KE w maju 2021 roku przyjęła Plan działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń wody, powietrza i gleby, który przedstawia zintegrowaną wizję świata do 2050 roku, w którym zanieczyszczenia środowiska zostają zredukowane do poziomów, których nie są już szkodliwe dla zdrowia ludzkiego i naturalnych ekosystemów.

Plan łączy wszystkie odpowiednie polityki UE w tym zakresie oraz przewiduje przegląd unijnego prawodawstwa pod kątem lepszego wdrażania.

Autor: Paweł Jędrusik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button