reklama
Dzieje sięSilesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Rozbarczanka jak malowana, nie można jej przeoczyć

Imponującej wielkości portret kobiety w stroju rozbarskim-  od teraz można podziwiać w Bytomiu. Dzięki muralowi Rozbarczanki ożyła jedna z kamienic. Prace w ramach projektu „Zmalujmy coś w Bytomiu” trwały 5 dni. 

 

reklama

Najpierw wyłoniony spośród 40 konkursowych projektów, a już teraz zdobi ścianę kamienicy przy ul. Witczaka 42 w Bytomiu. Mural Rozbarczanki został wykonany z okazji 770 rocznicy urodzin Bytomia.
Ten projekt uległ niewielkim modyfikacjom, to dzięki temu, że udało nam się go skonsultować z działem etnografii Muzeum Górnośląskiego i za tą poradę bardzo dziękujemy, bo dzięki tym konsultacjom, strój rozbarski rzeczywiście wygląda rzeczywiście jak strój rozbarski. Jest piękny, barwny i odzwierciedlający wszystkie detale historyczne.” – mówi Silesia Flesz Małgorzata Węgiel-Wnuk z bytomskiego urzędu miasta Jego twórcy Łukasz Chwałek i Jakub Bitka pochodzą z Zielonej Góry. Na swoim koncie mają tysiące metrów kwadratowych ozdobionych muralami ścian.
Cały mural zrobiliśmy w zasadzie w tydzień. Na pewno pojawia się jakaś idea i jakaś myśl. Pomysł, a później z racji tego, że nasze malarstwo jest dość realistyczne to posiłkujemy się zdjęciami. Projekt, który był na bazie fotografii autentycznego stroju z Bytomia.”  – opisuje Łukasz Chwałek, zielonogórski grafficiarz, twórca portretu

W ramach 770 rocznicy urodzin powstał nie tylko Mural Rozbarczanki

Powstał też pomysł ustanowienia nowego rekordu Polski w największym zgromadzeniu osób w strojach regionalnych. Do akcji włączy się Fundacja TVS.
Chcemy pokazać, że tutaj na śląsku tradycja ubierania strojów regionalnych jest wciąż żywa, że jest to bardzo ważny element dziedzictwa regionalnego i kultury śląska, która jest z nim związana nieoderwanie. Stąd też pomysł, aby w takim wymiarze symbolicznym 770 osób ustanowić nowy rekord Polski.” – zaprasza do Bytomia Daria Kroczek z Fundacji TVS. Obecnie rekord wynosi 467 osób i padł on w województwie mazowieckim w 2016 roku. Zarówno urzędnicy, jak i Fundacja TVS zachęca wszystkich mieszkańców regionu do wzięcia udziału w akcji. Osoby posiadające regionalny strój śląski mogą przyjść 7 września na dziedziniec przed Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom.

reklama

Bytom: Święto Rozbarku. Bicie rekordu z Fundacją TVS

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button