Ruda Śląska: Ankieterzy zapukają do mieszkań. Pytają czym jeździcie
Czym i gdzie na co dzień podróżują rudzianie? O to przez cały czerwiec będą pytać ankieterzy mieszkańców Rudy Śląskiej. W ciągu miesiąca przebadanych zostanie 1700 gospodarstw domowych. Wyniki ankiet posłużą do opracowania studium transportowego miasta. Pozwoli ono na określenie kierunków rozwoju systemu transportowego Rudy Śląskiej, a docelowo umożliwi wdrożenie inteligentnego systemu sterowania ruchem.
Prace nad studium transportowym dla Rudy Śląskiej rozpoczęły się już w zeszłym roku. Analiza ma dać władzom odpowiedź, w jaki sposób usprawnić zarządzanie systemem transportowym oraz poprawić warunki podróżowania w mieście. Dlatego też niezwykle ważne w pracach nad takim dokumentem jest zdobycie wiedzy na temat aktywności komunikacyjnej samych mieszkańców –w jakim celu i z jakich środków komunikacji korzystają na co dzień. – To są kluczowe dane. Znając je wiemy, w jakim kierunku mamy rozwijać transport w mieście – gdzie budować ścieżki rowerowe, a gdzie inwestować w transport publiczny. Sami jesteśmy ciekawi tych informacji – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.
Aby pozyskać te wszystkie ważne informacje, od 31 maja do 30 czerwca br. w mieście przeprowadzone zostaną badania ankietowe, podczas których ankieterzy odwiedzą ok. 1700 gospodarstw domowych. Z ramienia miasta badania przeprowadzi Przedsiębiorstwo Projektowo-Usługowe „INKOM” s.c. z Katowic. – Dobór gospodarstw domowych do naszych badań odbył się drogą losową. Wykorzystany do tego został specjalny algorytm. Wywiady z mieszkańcami będą anonimowe, a wypełnienie ankiety potrwa maksymalnie kilkanaście minut. Z założenia będziemy odwiedzać mieszkańców w godzinach popołudniowych – tłumaczy Piotr Trybuś z Przedsiębiorstwa Projektowo-Usługowego „INKOM”.
Co ważne, ankieterzy, którzy odwiedzać będą mieszkańców posiadać będą stosowne legitymacje. Będą one ważne wyłącznie z dowodem osobistym. Podczas wywiadów przeprowadzanych w trakcie badań ankietowych mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się również na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej w Rudzie Śląskiej.
Dane, które zostaną zebrane podczas rozmów z mieszkańcami Rudy Śląskiej, zostaną wykorzystane przy opracowywaniu tzw. „modelu ruchu”. – Jest to potężny zbiór danych, który pokazuje istniejący stan transportu w mieście. Powstaje on na podstawie informacji z wielu źródeł, m.in. z KZK GOP, kolei, z planu zagospodarowania przestrzennego, czy też z systemów informacji o terenie. Istotna jest tu również wiedza o nawykach komunikacyjnych mieszkańców oraz ich opinia w kwestii kierunków rozwoju transportu – wylicza Piotr Trybuś.
Kolejnym krokiem po opracowaniu „modelu ruchu” będzie wykonanie prognoz ruchu dla miasta na okres do 15 lat, a następnie – opracowanie tzw. „planu mobilności”. Będą to już konkretne wskazówki i zalecenia, jakie gałęzie transportu powinny być rozwijane w mieście. Plan ten odpowie także na pytanie czy i w jaki sposób ma być w Rudzie Śląskiej rozwijany inteligentny system sterowania ruchem. – Opracowanie studium transportowego i planu zrównoważonej mobilności miejskiej jest niezwykle ważne również z perspektywy projektów i środków unijnych. Posiadanie tych dokumentów jest brane pod uwagę przy ocenie wielu projektów – głównie infrastrukturalnych – podkreśla wiceprezydent Michał Pierończyk.
W ramach prac nad studium transportowym Rudy Śląskiej już w ubiegłym roku przeprowadzono w mieście pomiary natężenia ruchu. Również te dane wykorzystane zostaną przy opracowaniu bieżącego dokumentu. Z wykonanych pomiarów wynika, że w mieście najwięcej samochodów przejeżdża autostradą A4 oraz Drogową Trasą Średnicową. W okresie godzin szczytu popołudniowego /14:30-17:30/ jest to ok. 4 tys. pojazdów w ciągu godziny. Z pozostałych dróg w Rudzie Śląskiej największe natężenie występuje na ulicach: 1 Maja, Oświęcimskiej, Tunkla, Kokota oraz Karola Goduli.
-
Które dzielnice Katowic to czysta patalogia? Zobaczcie szokującą mapę!
- Od śmiertelnego wypadku w Bielsku-Białej mijają dni, a świadków wciąż nie ma! [ZDJĘCIA]
-
Potężny pożar hali z zabawkami na Żeliwnej w Katowicach. Dym był toksyczny! [ZDJĘCIA]
-
Kto mógł to zrobić? Z ZOO ktoś ukradł 3-tygodniową kózkę! [ZDJĘCIA]