Ruda Śląska: Ekstremalna Droga Krzyżowa. Ruszyły zapisy!
Ruda Śląska: Rozpoczęły się zapisy chętnych do wzięcia udziału w tegorocznej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Uczestnicy 5 kwietnia będą mieć do pokonania nocą 41-kilometrową trasę prowadzącą przez Rudę Śląską, Chorzów, Katowice i Mikołów.
Droga Krzyżowa ma pomóc w duchowym przygotowaniu się do Świąt Wielkanocnych, ale także pozwolić wiernym na „spotkanie się” z Bogiem i odkrycie swojej tożsamości. 5 kwietnia w miejscowości Ruda Śląska odbędzie się wyjątkowa, Ekstremalna Droga Krzyżowa. Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników.
– Noc, wysiłek, wyzwanie, zmaganie się z samym sobą – wszystko po to, aby spotkać się z Bogiem. Wyjdź w nieznane, aby budować Kościół XXI wieku! – piszą organizatorzy wydarzenia.
Ekstremalna Droga Krzyżowa zainaugurowana zostanie Mszą Świętą o godz. 19.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bykowinie. Po niej uczestnicy wyruszą w 41-kilometrową trasę św. Szarbela, która prowadzi przez Rudę Śląską, Chorzów, Katowice i Mikołów. Osoby, które nie czują się na siłach, aby przejść tak długą drogę, mogą wybrać 26-kilometrową trasę św. Anny.
Osoby, które zdecydują się uczestniczyć w EDK powinny zabrać ze sobą latarkę lub lampkę typu czołówka, telefon komórkowy z wgraną aplikacją EDK lub śladem trasy, powerbank, wygodne obuwie trekingowe, jedzenie i napoje (na trasie nie ma punktów, gdzie można będzie cokolwiek zakupić) oraz elementy odblaskowe podnoszące bezpieczeństwo uczestnika.
Jak informują organizatorzy wydarzenia, trasa na ogół bezpieczna, w kilku miejscach należy jednak zadbać o dodatkową ostrożność m.in.: przy przechodzeniu przez jezdnię (na ul. Tunkla w Kochłowicach, w pobliżu Stargańca w Katowicach oraz na odcinku bez chodnika na dojściu od autostrady A4 do lasu Panewnickiego).
Aby sprawdzić dokładny przebieg trasy oraz zapisać się, wystarczy wejść na oficjalną stronę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.
Co warto wiedzieć o inicjatywie?
- W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia. Obowiązuje ona od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej. Wyjątkiem od tej zasady jest odczytanie rozważań na głos i modlitwa przy każdej stacji.
- Jednym z kluczowych elementów jest bezpieczeństwo. Warto zadbać o to, by być dobrze widocznym. Nocny marsz zwiększa ryzyko związane z poruszeniem się po drogach. Zgodnie z prawem, EDK ma charakter długiego, indywidualnego przejścia.
- Na trasie, a szczególnie na fragmentach tras prowadzących poboczem jezdni należy zachować szczególną ostrożność i przepisy ruchu drogowego. Poruszać się można w grupach mniejszych niż 10-osobowe.
Bezpieczeństwo na trasie
- W niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska, dlatego warto mieć kijki do wędrówki (np. do nordic walking).
- Dobrze jest zabrać ze sobą odbiornik GPS z wgranymi trasami, które można pobrać na stronie organizatora. Warto ze sobą zabrać fizyczną mapę obszaru, po którym przebiega trasa EDK.
- Ruszając na trasę EDK, należy przygotować sobie prowiant, który najlepiej spakować do jednego plecaka (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wysokoenergetyczny prowiant, czekoladę, batony, chałwę).
- Ubiór powinien być dostosowany do trasy, którą przebiega EDK – trzeba pamiętać o wygodnych i ciepłych ubraniach, które zapobiegną wychłodzeniu organizmu, wygodnych, wodoodpornych butach, sięgających za kostkę. Ponadto warto ze sobą mieć naładowany telefon, latarkę (najlepiej czołową), elementy odblaskowe, materiały opatrunkowe.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Ruda Śląska: Dofinansowanie na usuwanie azbestu. Wniosek należy złożyć do 29 marca
(źródło: rudaslaska.com.pl)