Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Ruda Śląska: Hałda bardziej zielona WIDEO

Hałda przy ulicy Niedurnego w Rudzie Śląskiej  przejdzie metamorfozę. Miasto chce ją bardziej zazielenić. Ruda wystąpiła już o unijne dofinansowanie na ten cel. Karolina Komada.

 

Pocynkowa hałda przy ul. Niedurnego w Rudzie Śląskiej z lat 30. XIX wieku ma szansę stać się bardziej zielona. To jedno z czterech miejsc w woj. śląskim, w których mają zostać wsrożone demonstracyjne rozwiązania z unijnego programu. 

-Na ten cel przeznaczona jest kwota 2 mln złotych. W tej chwili piłeczka jest po stronie woj. śląskiego, czyli urzędu marszałkowskiego, który wraz z ogrodem botanicznym będzie przeprowadzał na tej hałdzie badania. Po przeprowadzonych badaniach, jeżeli okaże się, że rzeczywiście ta gleba wymaga jeszcze rekultywacji, nastąpi tam rekultywacja kolejnego etapu tej hałdy, a następnie nasadzenia, aby w przyszłości hałda ta była już całkowicie do dyspozycji mieszkańców i była terenem rekreacyjnym – mówi Aleksandra Skowronek, zastępca prezydenta Rudy Śląskiej ds. zagospodarowania przestrzennego.  

Ruda Śląska ma dostać pieniądze po pozytywnym zakończeniu badań i stworzeniu planu zazielenienia terenu. Do tego czasu miasto planuje też inne inwestycje na terenach poprzemysłowych.

Powiązane artykuły

-Teren przedzielony ulicą Niedurnego, łączącą Nowy Bytom z Wirkiem, czyli dwie dzielnice. Po prawej stronie, jadąc od Nowego Bytomia mamy tereny, które chcemy przeznaczyć na tereny mieszkaniowe i zrobić takie przejście miejskie, pomiędzy dzielnicami. A po lewej stronie są tereny, które będą przeznaczone na instalacje odnawialnych źródeł energii, czyli panele fotowoltaiczne – mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

„Śląskie. Przywracamy błękit” to największy w Europie projekt ochrony powietrza, obejmujący swoim zasięgiem całe województwo śląskie. Program LIFE zrzesza 89 członków. Są to gminy, miasta i powiaty. Główny cel projektu to wdrożenie działań, których realizacja doprowadzi do poprawy jakości powietrza w regionie. 

Oprócz zazielenienia terenów, miasta, gminy i powiaty mogą ubiegać się o pieniądze na odnawialne źródła energii, czy na edukację w zakresie podniesienia świadomości ekologicznej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button